Kat malikleri kurulu nedir ve ne zaman kurulur? Kanun kapsamında kat malikleri kurulu hakkında işte detaylar…

Kat malikleri kurulu nedir?

Kat mülkiyeti konusunda taşınmazlarda yer alan tüm konut sakinleri tarafından oluşturulan kurula kat maliki kurulu denmektedir. Kat sakinleri kurulunda açıklamalar yapmadan önce kat mülkiyeti nedir onu bir öğrenelim.

Kat mülkiyeti anlam bakımından tamamlanmış olan bir yapının bağımsız bölümünde hak olarak biliniyor. Bu bakımdan taşınmazlardaki tüm kat sakinlerinden oluşan kurula taşınmazlar hakkında kararlar alıp uygulamak için toplanılır. Peki kat maliki kurulu ne zaman toplanması gerekiyor? Kanun kapsamında açıklamalar ise şu şekilde yer alıyor;

Kanunda kat malikleri toplantısı

Kanun kapsamında madde 29’da kat malikleri kurulu hakkında bazı açıklamalar bulunuyor. Bu açıklamaların başında ise senede 1 defadan az olmayacak şekilde yönetim planında belirtilmiş zamanlarda veya belirtilmemiş ise her yıl ilk ayda kurul toplanmaktadır.

Eğer önemli ve aciliyeti olan bir sorun olursa, yönetici veya denetçi hatta kat maliklerinin üçte biri toplantı istemesi halinde 15 gün önceden tüm maliklere toplantı yapılması için imza atılması ve çağrı yapılması gerekiyor. Yapılan taahütlü mektup ile toplantının sebebi de bildirilmelidir. Eğer istenirse kat sakinleri toplantısı daima yapılabilir.

Birinci çağrı yapıldığı sırada yeterli kişi katılmamış ise, ikinci toplantının ne zaman ve nerede yapılacağı belirtilir. Ancak burada bir husus bulunmaktadır. İlk toplantı ile ikinci toplantı arasında en az 1 hafta geçmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz