Apartman hakkında detaylı bilgilerin belirtilmesi ve yeni kararların alınması gibi yönetim seçimleri için kat sakinlerinin toplantısı olması gerekiyor. Kat maliklerinin toplantıya çağrılma sebeplerinden biridir.

Kat maliklerinin toplantıya çağrılması nedir?

Kat sakinlerinin toplantısı her yıl en az bir defa yapılması gerekiyor. Kat sakinleri toplantısı için kat sakinlerinin toplantıya davet edilmesi gerektiği kanunca belirtilmiştir.

Toplantı zamanı hakkında

Kat sakinleri kurulu her yıl en az bir defa toplantı yapmak zorunda olduğu ve belirtilen zamanlar gösterilmiş veya gösterilmemişse, her yıl ilk ay içerisinde toplantı yapılmalıdır. Toplu yapılarda ise en geç iki yılda bir en az toplantı yapılmaktadır.

Çok önemli bir sebep varsa eğer, yönetici veya denetçi yada kat sakinlerinin üçte biri toplantı olmasını isterse, toplantı yapılması gerekiyor. Ancak toplantıdan 15 gün önceden tüm kat sakinlerine imzalı olarak bir mektup ile bildirilmesi gerekiyor.

İlk çağrı yapıldıktan sonra birinci toplantıya yeterli sayıda kat sakini gelmemiş ise, ikinci toplantının nerede ve ne zaman yapılacağı bildirilir. İlk toplantı ile ikinci toplantı arasında en az bir hafta geçmesi gerekiyor.

Kat malikleri genel kuruluna çağrı örneği:

………… Apartmanı/Sitesi Kat Maliklerine

Kat malikleri kurulu, aşağıdaki gündem maddelerini görüşüp karara bağlamak üzere ../../…. günü saat ….’da apartman sığınağında olağan (veya olağanüstü) olarak toplanacaktır.

Bu toplantıda yeter sayı sağlanamadığı takdirde, ikinci toplantı nisap (çoğunluk) aranmaksızın …/…/… günü saat ….’da aynı yerde yapılacaktır.

Bütün kat maliklerinin toplantıya katılmaları veya kendilerini temsil ettirmeleri önemle rica olunur …/../…

Gündem:

1)Açılış,yoklama ve toplantı Divan başkanı’nın ve üyelerin seçimi.

2)Başkanlık panına imza yetkisi verilmesi

3)Gündemin okunması ve ilaveler

4)Yönetici faaliyet raporu ve denetçi raporunun okunması;hesapların görüşülmesi ve

yöneticinin ibrası.

5)Yeni yönetici ve denetçi seçimi.

6)Dilekler.

7)Kapanış.

………… Apartmanı Yöneticisi

(Ad Soyad, İmza)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz