Kat Mülkiyeti Nedir?

Ev satın almak isteyenler, Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili bazı problemler yaşayabiliyor. Birçok emlakçının iddia ettiğinin aksine kat irtifakı tapusu ve kat mülkiyeti tapusu arasında önemli ayrımlar bulunuyor.

Kat Mülkiyeti

Konut olarak belirlenen yapılar için geçerli olmayan kat mülkiyeti; daire, kat, iş bürosu, mahzen, mağaza ve depo gibi ana gayrimenkul yapısının birbirinden bağımsız bölümlerinin tümünü kapsıyor. Kat mülkiyeti; en sade şekilde, ana gayrimenkul yapısı içinde yer alan tüm bağımsız bölümlerin üstündeki mülkiyet hakkı olarak tanımlanabilir. Kat mülkiyeti tapusu, yapının tümüyle imar mevzuatına uygun bir şekilde inşa edildiğinin bir kanıtı olarak gösterilebilir. Gayrimenkul sahibinin haklarını tümüyle koruyan kat mülkiyeti, vakit kaybetmeksizin çıkartılması gereken bir belgedir.

Kat İrtifakı

Kanunda müteahhitlerin üzerinde çalıştıkları proje için gerekli finansmanın sağlanması takdirinde çıkarılan belge, kat irtifakıdır. İnşaat yapılacak olan ya da yapılmakta olan arsa üzerinden satın almayı düşünülen gayrimenkulün hissesine düşen arsa tapusu olarak geçiyor. Müteahhit ve evi satın almayı düşünen kişinin arasında geçici bir anlaşma olarak da düşünülebilir. Müteahhit, evi satın almayı düşünen kişiye kat irtifakı tapusu ile evin özellikleri hakkında taahhüt veriyor.

Kat Mülkiyeti Gerekli Midir?

Kat irtifakı tapusu veya arsa hissesi ile gayrimenkul sahibi olanlar, daha az miktarda vergi ödemelerinden dolayı kat mülkiyeti tapusuna geçiş yapmayı erteleyebiliyor. Kat irtifakı tapusu ya da arsa hissesi, gayrimenkul sahiplerinin tüm haklarını koruyamadığı için inşaatı tamamlanan ve iskan belgesi alınan tüm bağımsız bölümler için kat mülkiyeti tapusunun alınması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz