Kat Mülkiyeti Oy Hesaplama

 

Apartmanlardaki ortak alanlar için alınacak olan kararları toplantılarda verilen oylarla yapıldığı biliniyor. Peki, kat mülkiyeti oy hesabı nasıl yapılıyor? Haberimizde apartmanlardaki ortak alanların oy hesaplaması ile ilgili merak edilenleri bulabilirsiniz.

Kat Mülkiyetinde Oy Hesabı

 

Kat mülkiyeti nedir kısaca bunu açıkladıktan sonra haberimizin detaylarına geçelim. Bir apartmanda bağımsız bir bölümün kat mülkiyetine sahip kişiler kat maliki olarak biliniyor. Kanunda ise bu durum ana gayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanıma elverişli olup kanuna göre ortak kullanım alanlarının yani bağımsız alanlar olarak kabul görüyor.

Apartman içindeki ortak alanların maliki ise kat malikleri olarak tanımlanıyor. Ortak alanlar için alınacak olan kararların kat maliklerinin oyları sonucu belirliyor. Peki, apartman sakinlerinin kat maliki olarak ortak alanlar için alınacak kararda oy nasıl hesaplanıyor?

Kat Maliklerinin Oy Hakları

 

Kat maliklerinin her birinin arsa payına bakılmaksızın tek bir oy hakkı bulunur. Ana gayrimenkul üzerindeki bağımsız alanların sayısı birden fazlaysa bile kat malikinin de her bağımsız ortak alan için bir oy hakkı bulunur. Ancak bütün bağımsız ortak alanların tüm oylarından üçte birinden fazla olamaz. Ayrıca oy hesaplanırken kesirler hesaba dahil edilmez.

Birden fazla bağımsız malik varsa kat maliklerinin belirlediği tek bir kişi süreci organize etmesi için temsilen seçilir.

Alınacak olan karar kişiyi ilgilendiriyorsa toplantılara ve görüşmelere katılabilir fakat oy hakkı olmaz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz