Kat Mülkiyeti Tapusu Ne Demek, Örneği Nasıl?

Taşınmaz malın belirli bir parçasının ya da taşınmaz üzerine inşa edilen bağımsız bölümün kime ait olduğunu göstermek amacı ile tapu sicil müdürlüğünce düzenlenen resmi belgeye tapu adı verilmektedir. Taşınmaz üzerinde mülkiyet farklı şekillerde kurulabilmekte olup bunlardan en çok tercih edileni kat mülkiyeti tapusudur. Peki, kat mülkiyeti tapusu ne demek, örneği nasıl?

Kat Mülkiyeti Tapusu Ne Demek?

Kat mülkiyeti tapusu ev satın almak isteyen kişilerin son derece dikkat etmeleri gereken bir konudur. Çünkü bu tapu taşın alınacak olan taşınmazın tüm yasal işlemlerinin tamamlandığı, inşaatın yasal olarak ta tamamlandığı yani iskân belgesi alındığı anlamına gelmektedir. Ana gayrimenkul üzerinde yer alan bağımsız bölümler için ayrı ayrı düzenlenmiş olan tapu belgesi olarak ta açıklanmaktadır. Ev ya da işyeri satın alacak olan kişilerin mutlaka kat mülkiyeti tapusu olan taşınmazları tercih etmeleri önerilmektedir.

Kat Mülkiyeti Örneği

Taşınmazın kat mülkiyetine geçip geçmediği tapu üzerinden de anlaşılmaktadır. Kat mülkiyeti olan tapularda bu resimde de olduğu gibi ilgili ibarenin karşısındaki alan işaretlenir;

Kat Mülkiyeti Tapusu Almak Gerekli Belgeler Nelerdir?

-Genel inşaat projesi,

– Vaziyet planı,

– Yapı kullanma izin belgesi (iskan)

– Her bağımsız bölümün arsa payını, kat, daire, iş bürosu gibi nevini ve bunların birden başlayıp sıra ile giden numarasını, varsa eklentisini gösteren liste,

– Yönetim planı,

– Maliklerin nüfuz cüzdanları ile vesikalık fotoğrafları.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz