Kat Mülkiyetinin Sona Ermesi, Kat Mülkiyeti Nasıl Sona Erer?

Kat Mülkiyetinin Sona Ermesi Ne Demektir?

Kat mülkiyeti kanunu çerçevesinde belirlenen bir hak olup tamamlanan yapıda yer alan bağımsız ve kullanılabilir bölümlerdeki kişiye verilen mülkiyet hakkıdır. Tamamlanmış olan taşınmazlarda kullanıma uygun olan kat, daire, işyeri, dükkân, depo ya da mağaza gibi bölümlerde taşınmazın sahibi ya da o taşınmazı kullanma hakkına sahip olan kişilere tanınan bağımsız mülkiyet hakkı kurma yetkisidir.

Kat Mülkiyeti Nasıl Sona Erer?

Kat mülkiyetinin kurulması şartları bulunduğu gibi sona ermesi için de bazı durumların oluşması gerekir. Bu durumlar ana gayrimenkulün arsası ile birlikte yok olması ya da kamulaştırılması, bildirme ödevi ve kaydın silinmesi ile ana yapının harap olması durumudur.

•Ana Gayrimenkulün Arsası İle Birlikte Yok Olması Veya Kamulaştırılması: Kat mülkiyeti ana gayrimenkul üzerinde kurulmakta olup bu yapının yok olması ya da kamulaştırılması durumunda otomatik olarak kurulan kat mülkiyeti de sona ermektedir. Kat mülkiyeti kütüğünde yer alan sicil kaydının silinmesi sonucunda zaten otomatik olarak kat mülkiyeti de sona ermiş olarak kabul edilir.

•Ana Yapının Harap Olması: Ana yapı içerisinde yer alan bağımsız yapıdan birinin ya da tamamının harap olması durumunda bunun yapılması için 2 yıllık bir süre tanınmaktadır. 2 yıl içerisinde bu bölüm yeniden yaptırılmazsa diğer kat maliklerinin tamamı ya da bir bölümü sürenin dolmasını takip eden 1 yıllık süreç içerisinde değeri karşılığında bu taşınmazın kendilerine devredilmesini talep etme hakkına sahiptir.

•Bildirme Ödevi ve Kaydın Silinmesi: Ana gayrimenkulün / ana yapının bir bölümü ya da tamamında yaşanan harabiyet yönetici tarafından tapu dairesi ve diğer kat maliklerine bildirilmek zorundadır. Yapılan bildirim sonrası kayıt silinir ve yasal prosedür uygulanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz