Katma Değer Vergisi İstisnası Nedir?

Katma Değer Vergisi, devletin hizmetlerine olağan seyrinde devam edebilmesi için vatandaşlarından, harcamalar üzerine aldığı vergidir. Ve söz konusu bu vergi, pek çok farklı ülkede, değişen oranlarda alınır ve uygulamalarda birtakım farklılıklar gösterebilir. Fakat genel olarak verginin alınması, yapılan hizmet ya da mallar için bulunulan harcamanın vergilendirilmesi şeklinde oluyor.

Söz konusu verginin Türkiye’deki tarihi ise, 25 Ekim 1984 tarihinde 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun TBMM tarafından kabul edilip, 1 Ocak 1985 tarihinde uygulamaya geçilmesi şeklindedir.

Katma Değer Vergisi İstisnası Ne Anlama Geliyor?

KDV istisnası; tam istisna ve kısmi istisna olarak ikiye ayrılıyor. Kanunen belirtilmiş olup, yatırım teşvikine sahip firmaların ödemekle yükümlü oldukları vergiden tam olarak ya da kısmi olarak muaf olmalarını sağlıyor.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nda bu konuyla alakalı maddeler, 11-17 maddeler olarak yer alıyor. Ve belirtilen istisnalar;
– İhracatta uygulanan KDV istisnası,
– Araçlar, petrol aramaları ve teşvik belgeli yatırımlarda uygulanan KDV istisnası,
– Taşımacılıkta uygulanan KDV istisnası,
– Diplomatik alandaki istisnalar,
– İthalatta uygulanan KDV istisnası,
– Sosyal ve askeri amaçlı istisnalar,
– Ve diğer istisnalar, şeklinde yer alıyor.
Tam İstisna ve Kısmi İstisna
Tam KDV istisnasında, kanunda belirtilen istisnaya tabi faaliyetleri yapan firmalar, yüklendikleri KDV tutarlarını diğer faaliyetlerinden dolayı oluşan KDV tutarından indirebiliyor, eğer hiç KDV oluşmamışsa yine devletten iade talep edebiliyor.
Kısmı KDV istisnasında ise istisnai faaliyetlerden dolayı üstlendikleri KDV tutarını ilgili kanunun 30/A maddesine göre KDV beyannamesinde indiremiyorlar. Ancak Gelir Vergisi veya Kurumlar Vergisi hesaplamalarında gider olarak yazabiliyorlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz