Maliye Bakanı Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi (KDV) hakkında birçok şikayet alındığını, durumla ilgili düzenlemeler ve vatandaşın lehine işleyen bir sürece girildiğini belirten açı

Katma Değer Vergisi’ne Yönelik Değişim
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi (KDV) hakkında birçok şikayet alındığını, durumla ilgili düzenlemeler ve vatandaşın lehine işleyen bir sürece girildiğini belirten açıklamalarda bulundu.
Naci Ağbal, 2017 Ocak ve Şubat aylarında Katma Değer Vergisi’nde iade tutarlarının artışa geçtiğini, tahsilat oranındaki yükselişin bütçe hedeflerinin üzerinde olduğunu belirtti. Ağbal’ın sözlerine göre, yılbaşında konulmuş olan hedef yüzde 11,3 iken vergi gelirleri performansı yüzde 12 artış gösterdi. Vergi indirimlerinin yapılmasının yanı sıra Katma Değer Vergisi iadelerinde de kolaylıklar sağlandığı belirtildi.
Naci Ağbal’ın sözleri, “Oranlardan çok şikayet alıyoruz. Sistem özellikle yatırım ve üretim tarafından ciddi finansman maliyetleri üretiyor. KDV Kanunu 1985 yılında devreye konulmuş, 2017 yılındayız. KDV konusunda dünyada çok farklı sistemler var. Benim şahsi kanaatim KDV aslında bir tüketim vergisidir. Bu anlamda tüketimi vergilendiren bir vergi olmalıdır, yatırımı üretimi, ihracatı vergilendiren bir vergi olmamalıdır. Bütün bu gelen talepleri şikayetleri masaya yatırdık, kendimize 3 aylık süre verdik, bütün paydaşlara da çağrıda bulunduk. ‘KDV kanunuyla ilgili gördüğünüz aksaklıkları, önerilerinizi bize bildirin, beraber çalışalım, 3 ay sonra KDV kanunda bir reform yapalım.’ dedik” şeklinde oldu.
Ayrıca Naci Ağbal, “Daha basit, sade, büyük ölçüde tüketimi vergileyen, vatandaşın üzerinde ilave finansman yükü getirmeyen bir KDV sistemini Türkiye’ye kazandıracağız.” şeklinde ki açıklaması ile öncelik olarak yatırım, üretim ve ihracat üzerine olmayan ve yük bindiren Katma Değer Vergisi uygulamalarını kaldırmaya yönelik hedefler olduğunu, konu ile alakalı çalışmaların yaz aylarında belirleneceğini de açıkladı.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.