Gayrimenkul sahipleri tapusunu kaybettiği takdirde yeniden tapu çıkarma şansına sahiptir. En merak edilen sorulardan birisi de, yeni tapu çıkarmanın ücretinin ne kadar olduğu.Sahi

Kaybedilen Tapunun Yenilenmesi İçin Gereken Ücret Nedir?
Gayrimenkul sahipleri tapusunu kaybettiği takdirde yeniden tapu çıkarma şansına sahiptir. En merak edilen sorulardan birisi de, yeni tapu çıkarmanın ücretinin ne kadar olduğu.
Sahibi olduğunuz taşınmazın tapusu kayboldu ise, yapmanız gereken tek şey herhangi bir tapu dairesine gidip gerekli işlemleri gerçekleştirmeniz. 
Kaybolan tapunun yenisinin çıkarılması, sadece taşınmaz sahibi tarafından yapılabiliyor. Gerekli olan tek belge ise nüfus cüzdanı. Şayet gayrimenkul sahibi vefat etti ise, bulunan mirasçıların mirasçılık belgesi ile başvurmaları ya da nüfus kayıtlarından mirasçı olduklarının belli olması gerekiyor. Bu durumda mirasçılar da yeni tapu çıkarma hakkına sahiptir. 
Taşınmaza dair tüm detayları bilmenizi gerektirmeyecek bir işlem olup, isminiz ve T.C kimlik numaranız ile söz konusu taşınmazın her detayına ulaşmanızı da sağlar. 
Kaybedilen Tapunun Yenilenmesi İçin Ödenecek Tutar Nedir?
492 sayılı Harçlar Kanununun 4 sayılı tarifesinin 17. pozisyonunda; “İlgililerin isteği üzerine gayrimenkullere ait verilecek kayıt örneklerinin her birisiyle çıkarılacak belge örneklerinin beher sayfası için ödenecek tutar 8,20 TL” şeklinde belirtilmiştir.
Yetki alanı dışı işlemlerde döner sermaye ücreti iki katı tahsil edilmektedir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.