Kanun kapsamında elektronik tebligat göndermek isteyen yetkili kurumların ve şirketlerin KEP hesabı olması şart. KEP postası nasıl alınır ve nasıl yapılır? İşte detaylar…

KEP nasıl alınır?

Elektronik imza ve zaman damgasından oluşan bir e-postanın iletildiğini gösteren ve alan ile gönderen kişinin kimliklerini ve eklerin değiştirilmesinin önüne geçmekle beraber bir çok detaya sahip olmak adına ve hukuksal olarak delil üretmek için Kayıtlı Elektronik Posta sistemi yani KEP sistemine dahil olmak adına PTT‘den başvuru yapmanız gerekiyor.

Evrak veya belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapacaksınız. Yapılan başvuru ve belgeler incelenecek. Daha sonra incelemeler bittikten sonra başvuru yapmış olduğunuz PTT’ye çağrılacaksınız ve kayıt işlemleriniz tamamlanacaktır.

Kayıtlı elektronik posta zorunluluğu var mı?

Kanun kapsamında Elektronik tebligat hizmetlerinden faydalanmak için KEP sistem zorunluluğu açıklanmıştır. Madde 7’de Anonim, Limited ve sermaye şirketlerinin elektronik olarak tebligat yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu bakımdan gerçek kişiler yada tüzel kişiler elektronik tebligattan istek doğrultusunda faydalanabilir. Bu bakımdan tebligat gönderme zorunluluğu olması halinde şirketlerin KEP hesabı oluşturması şart.

Maddede yer alan ifadeler doğrultusunda tebligat gönderecek olan kurum veya kuruluşların KEP hesabı olması zorunlu bir işlemdir.

Gerçek kişilerden istenen belgeler neler?

Gerçek kişilerden bazı belgeler istenmektedir. Kimlik tespiti yapılabilmesi için fotoğraflı TC nüfus cüzdan kimliğiniz veya pasaport ehliyet istenilebilir. Bunun yanı sıra başvuru yaparken doldurmanız gereken başvuru formunu da PTT KEP sayfası üzerinden indirebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz