Kaymakam nedir? Kaymakamın görevleri nedir? İlçe İdaresi ve Teşkilatı ile alakalı esaslar 5442 sayılı İl İdaresi kanununca açıklanmaktadır. Merak edilen kaymakamın görevleri ve sorumlulukları hakkında tüm detaylar…

Kaymakam kimdir ve görevleri nedir?

Kaymakam kime denir? Sorumlulukları veya görevleri nelerdir? İlçe genel idaresinin başı ve mercii kaymakam olarak bilinir. Kaymakam, ilçede hükümetin temsilcisi olarak görev yapar. İlçenin genel idaresinden sorumlu olan kişi kaymakamdır. Kaymakamın emri altında bir teşkilat bulunur. İlçede genel idare teşkilatının başında yer alan ilçe idare şube başkanları olarak bilinir. Bunların emri altında çalışanlar ise ikinci dereceden memurlar olarak ifade edilir. Peki kaymakam nasıl olunur?

Kaymakam nasıl olunur?

İlçe memurlarının tayin usülü olarak, Kaymakamların içişleri bakanlığı müdürler encümenin intihabı ve Bakanın tasvibi üzerine müşterek karar ve Cumhurbaşkanının tasdikıyla tayin olabilir. Kaymakamlık için sadece mülki idare amirliği hizmetleri sınıfında yer alan kişiler vekalet edebilme yetkisine sahiptir.

Kaymakamın görevleri nedir?

Kaymakamlar, kanun, tüzük ve yönetmenlik gibi hükümet kararlarını ilan eder ve uygulanmasını sağlar. Bunlar için yetkilerini kullanarak ödevlerini yerine getirmiş olur. Kaymakamlar valinin talimatlarını ve emirlerini uygulamakla sorumludur. Valiler, ilçeye ait tüm işleri tam olarak kaymakama yazarlar. Kaymakamlar da ilçenin işleri hakkında valilerle muharebede bulunurlar. Böylelikle validen bilgi alır bilgi verirler. Kaymakam Vali’nin bir nebi sağ kolu olarak bilinir. Ayrıca kaymakamın görevlerinin çok olduğunu belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz