Kaymakamlık sınavı nedir? Kaymakamlık sınavına kimler katılabilir? Kaymakamlık ve sınav hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik. Kaymakam olmak isteyenler ve kaymakamlık sınavı hakkında şimdiye dek bir çok açıklama yapıldı ancak doğru ve işe yarar pek bir bilgi olmadığı için sizlere detaylı bir açıklama yapma gereği duyduk.

Kaymakamlık Sınavına Kimler Katılır?

Hadi katılayım diyemeyeceğiniz bu sınava bazı bölümlerden mezun olan kişiler başvuru yapabiliyor. Bu bölümler ise şu şekilde;

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • İktisat Fakültesi
  • Siyasal Bilgiler Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi

Eğer ben bu bölümlerden mezun değilim diyorsanız, üzülmeyin! Yeni düzenleme kapsamında yüksek lisans yapan mühendis ve sosyologların da sınava gireceğini belirtelim.

Mezun Olmasak Katılamaz mıyız? 

Önceki senelerde sınava girmiş olsanız bile bu bölümlerden mezun olmadığınız sürece İçişleri Bakanlı tarafınca yapılan mülakatlara ne yazık ki, katılamıyorsunuz. Ancak yapılan yeni düzenleme ile beraber diploması olmayan öğrencilerin sınava katılım sağlaması mümkün değil.

Kaymakamlık Sınavı Yaş Sınırı

ÖSYM tarafınca yapılacak olan bu sınavlara girebilmek için, 35 yaşını geçmemiş olmanız gerekmektedir. Katılmış olduğunuz yıl başarılı olmazsanız eğer, bir sonraki sene de aynı yaş sınırı yeniden aranmaktadır. Bu bakımdan 35 yaşından sonra katılım sağlayamazsınız.

Sınavda Kaç Soru Var?

En fazla sorulan soru ise kaç soru olduğu oluyor. Genel anlamda 100 tane soru geldiğini belirtelim. Daha öncelerde az soru varken her sorunun alt sorusu bulunuyordu. Düzenleme ile 100’e sabitlenerek test olarak sorulmakta.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz