Resmi Kazı izni nasıl alınır? Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1984 yılında yürürlüğe giren Resmi Kazı İzni Alma Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre Define arama, yapılan kazı sonucunda bazı belgeler istenmektedir.

Bunlar ise kısaca anlatmak gerekirse define aramak yada resmi kazı izni almak isteyen kişilerin bağlı oldukları jandarma veya emniyet müdürlüklerine resmi kazı yapmak istediklerini beyan etmelidirler. Beyan edilen dilekçe belli bir süre içerisinde değerlendirilerek, izin çıkması halinde resmi ve yasal bir kazı haline gelecektir.

Resmi Kazı İzni Alma İşlemi

Resmi kazı izni almak için dilekçede aranmış olan materyaller tam olarak belirtilir ve ne kadar süre zarfı içerisinde arama yapılacağı açıkça ifade edilmelidir. 100 metreyi geçmek ise yasak olarak belirtilmiştir. Ayrıca kazı yapılacak alanın tapu kadastrodan alınmış olan parsel ve numaraları ile mülk sahibi bilgileri ve konum fotoğrafları sunulur.

Kazı izni alırken, kazı alanının sit veya mezarlık olmaması şarttır. Müze müdürlükleri tarafından kazı yapacak kişilere “Define Arama Ruhsatı” verilecek ve bu ruhsat 1 yıl kadar geçerli olacaktır. Ancak bu durum sadece bir kereliğe mahsus hava şartlarına bağlı olarak 1 ay daha uzatılabilir.

Bu arada arama sırasında gözetmen gerekebilir. Define aramalarında çıkan hazine ise bakanlık tarafından tayin edilen uzman heyetine verilerek incelenmesi istenmektedir.

Sizlerinde kazı hakkında merak ettiğiniz sorularınız varsa yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz