Kimler kazı yapabilir? Kazı yapmak için izni kim verir? Kazı sırasında bulunan eserler için ne yapılmalıdır? Kazı yapmak için yerler nasıl belirlenir? Kazı neden yapılır gibi sorularınız için tüm merak edilenler…

Kazı İznini Kim Verir?

Kazı yapmak için neredeyse hevesi olmayan ve hayalleri olmayan yoktur. Ancak kazı izni sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Kimler Kazı Yapar?

Türkiye’de yer alan kazı çalışmalarında hem alakalı üniversite bölümleri hemde yabancı bilim adamları ile ülkemizdeki bilim adamlarının desteğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan Müze Müdürlüklerince yapılmaktadır.

Kazıdan Çıkan Eserlere Ne Olur?

Yapılan kazı sonrasında çıkan eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sergilenecek Devlet müzesine götürülür.

Kazıdan Çıkan Eserler Ne Yapılır?

Eğer kazı sırasında çıkan eserlerde herhangi bir kırık yada deforme durumu varsa restorasyon ve konservasyon işlemlerinden geçirilir. Daha sonra envarter numaraları alınarak Müze Müdürlüğüne teslim edilmek üzere götürülür.

Kazılarda Kim Çalışır?

Türkiye’de yer alan kazı çalışmalarında kimler çalışır sorusu çok fazla merak ediliyor. Bu çalışmalarda kazı başkanları tarafından ekipler oluşturulmaktadır. Ekip üyeleri ise, arkeolog, sanat tarihçi, hititolog, sümerolog, jeolog, antropolog, epigraf, restaratör, konservatör ve alakalı olan üniversite öğrencileri ve işçilerden oluşmaktadır

Kazı nerede yapılır?

Tümülüs, Nekropol, Höyük, Antik Kent ve arkeolojik sit alanlarında yalnızca bilimsel amaçlı çalışmalar için kazı yapılmaktadır. Bunun dışında kazı çalışmaları yasaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz