KDV Tasarısı TBMM’den Geçti!

KDV Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 178 Sayılı KHK’da Değişiklik Yapan Tasarı TBMM Genel Kurulundan maddeler halinde geçirilmeye devam ediliyor. Kabul edilen maddeler emlak sektörünü de yakından ilgilendiren bir dizi değişikliğin hayata geçirilmesi anlamına geliyor. Bunlardan biri de arsasını müteahhide veren kişilerin bundan sonra artık sadece kendilerine verilen işyeri ve konut için KDV ödemesi olarak öne çıkıyor.

Arsa Tespitinde Arsa Payı Dikkate Alınmayacak!

Yapılan anlaşmalar sonucunda tamamlandığında arsa sahibine kalması kararlaştırılan arsa payı için müteahhide herhangi bir devir işlemi yapılmayacağı için buralara ait olan işyeri maliyet bedeli hesaplamasında arsa payı dikkate alınmayacak. Bu madde ile beraber toplam 8 madde TBMM Genel Kurulu içerisinde yapılan görüşmelerde üzerinde uzlaşmaya varılarak kabul edilmiş oldu. Kabul edilen maddeler inşaat sektörünün yanı sıra farklı pek çok sektörü de ilgilendiren son derece önemli değişiklikleri hayata geçirecek.

İndirim Hakkı 1 Takvim Yılı Boyunca Kullanılabilecek

İndirim hakkı yapılan değişiklik ile beraber verginin ortaya çıkmasına neden olan olayın gerçekleştiği tarihi kapsayan takvim yılını takip eden senenin sonuna kadar uygulanabilecek. Değersiz hale düşen alacaklar için hizmet ve teslim nedeni ile hesaplanan Katma Değer Vergisi mükellef tarafından indirim konusu haline getirilebilecek. Adi ortaklıkların yapılacak olan işlemlerle sermaye şirketlerine çevrilmesi işlemlerinde konfeksiyon kırpıntıların teslimi de Katma Değer Vergisi istisnası kapsamında ele alınacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz