İnşaat sektöründe konut stokunun azaltılması için gerçekleştirilen konut teşvikleri en çok gurbetçilere yaradı. Özellikle de KDV’siz konut satışı gurbetçilerin konuta olan ilgisini

Gurbetçilere Konut Satışlarında Artış Sürüyor 
İnşaat sektöründe konut stokunun azaltılması için gerçekleştirilen konut teşvikleri en çok gurbetçilere yaradı. Özellikle de KDV’siz konut satışı gurbetçilerin konuta olan ilgisini arttırırken sunulan fırsatlar sayesinde gurbetçilerin konut edinme oranı yüzde 37 artış gösterdi. 
Gurbetçiler 3 Binden Fazla Konut Satın Aldı 
Hatırlanacağı üzere gurbetçilere KDV’siz konut satın alım hakkı 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile resmi olarak yürürlüğe girmiş oldu. Gurbetçilerin çok daha ucuz bir şekilde konut ve işyeri sahibi olmasına izin veren hak ile beraber alım hızında da büyük bir artış yaşandı. 2017 yılının Nisan ve Ağustos aylarını kapsayan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre gurbetçilerin konut alımları yüzde 37 oranında artış gösterdi ve 3 bin 549 adede yükseldi. 
Cari Açık İçinde Olumlu Etki Sağladı
Yapılan satışlarda ülkeye döviz girişinin sağlanması nedeni ile yapılan satışlardan elde edilen gelirin cari açığın kapatılması içinde olumlu etkileri bulunuyor. Çünkü gurbetçilere tanınan KDV’siz konut alımı hakkından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka ödeme için kullanacağı tutarı yurt dışından döviz olarak getirmesi gerekiyor. Bu aktarma işlemi banka üzerinden yapılabileceği gibi kişinin üzerinde bunu nakit olarak getirmesi durumunda ise gümrükten giriş yaparken bu para tutarını dolduracağı bir belge ile kayıt altına aldırması gerekiyor. Yine KDV’siz olarak alınan konutun en az 1 yıl boyunca satılmaması şartı uygulanıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.