Herhangi bir kişinin borcunu ödememesi veya sorumlu olduğu durumu yerine getirmemesinde borcun başka biri tarafınca üstlenmesi halinde ortaya çıkan duruma kefalet denmektedir. Kefalet ise Borçlar Kanunu’nda yer alan bilgilere göre kefalet sözleşmesi yapılmalıdır.

Kefalet nedir?

Kefalet 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu‘nda yer alan bilgilere göre kefilin, borçlu olan kişinin borcunu ödemesi halinde ortaya çıkan bütün durumlardan alacaklının lehine kabul edilen sözleşmeye kefalet sözleşmesi denmektedir. Kefalet sözleşmesi bir borç için hazırlanmalı ve yazılı bir şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca eşin rızası da belirtilmelidir. Bu durumlara uymayan ve eşin rızası olmayan sözleşmeler geçerli sayılmayacaktır.

Bir kişinin borcunu ya da sorumluluğunu yerine getirmemesi durumunda borcun başka biri tarafından üstlenilmesine kefalet adı verilir. Borçlar Kanunu’na göre kefalet sözleşme ile kurulur.

Kefalet sözleşmesi

582. Maddede kefalet sözleşmesine yönelik bir borcun olması gerekmektedir. Yada ileride meydana gelmesi beklenen şarta bağlı bir borç olması durumunda kefalet sözleşmesi de yapılabilir. Bu bakımdan kefalet borcun, sözleşme zamanında olması şart değildir. Kafaletin yerine gelmesi istendiğinde, borcun mevcut olması yeterli bir sebeptir.

Kefalet sözleşmesi şartları

Kanunda yer alan bilgiler neticesinde, birden fazla borçlar için tek bir sözleşme düzenlenemiyor. Bu bakımdan sözleşmenin geçerli olması için her borç için ayrı bir sözleşme düzenlenmelidir. Bu bakımdan edebe ve ahlaka uygun olmayan yada gerçekleşmesi mümkün olmayan borçlar için bir sözleşme yapılamaz.

Son düzenlemeler ile beraber sözleşmelerde evli olan kişiler varsa eğer, eşin rızası olmak zorundadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz