Krediye Kefil Olmanın Sakıncaları Nelerdir?

Günümüzde bankalar artık çok daha kolay koşullar altında kredi kullandırmakta olup bazı kredi türlerinde hala kefil talep edilmektedir. Krediye kefil olmak kredi kullanan kişinin bankaya olan borcunu zamanında ödememesi durumunda bankaya bu borcu kefil olan kişinin ödeyeceğini garanti etmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle kişinin kefil olmadan önce iyi düşünmesi ve aldığı sorumluluğun farkında olması çok önemlidir.

Kefil Olmanın Doğuracağı Sonuçlar Nelerdir?

Atılan imza ile beraber ciddi sorumluluklar edinilmesi kişinin kefil olmadan önce kefil olmanın zararları hakkında mutlaka bilgi edinilmesini zorunlu kılmaktadır. Kefil olmanın en büyük zararı asıl borçlu olan kişinin borcu ödememesi durumunda kefil olan kişinin bankaya bu borcu ödemekle yükümlü tutulmasıdır. Hatta banka isterse borcun tahsili için asıl alacaklı yerine direkt olarak kefilden borcun ödenmesini isteme hakkına bile sahiptir. Yani asıl borçluya icra takibi başlatılmadan dahi kefilden bankaya olan borcu ödemesi istenebilir. Bu nedenle kefil olmadan önce deyim yerindeyse iki kere düşünülmesi gerekir.

Krediye Kefil Olan Kredi Çekebilir Mi?

Krediye kefil olmanın ortaya çıkardığı bir diğer zarar ise kişinin borç tutarını arttırdığı için kredi notunu düşürmesidir. Kredi kefaleti ile beraber kredi notu otomatik olarak azaldığı için hem kişinin kredi onayı alması zorlaşmakta hem de kullanabileceği kredi tutarı düşürülmektedir. Borcu ödeyen kefilin ödediği tutarı asıl borçludan isteme hakkı bulunmakla beraber borca batık olan kişinin bunu gerçekleştirmesinin son derece zor olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz