Kendi Enerjisini Üreten Duvar Kağıdı!

Imperial College London araştırmacılarının üzerinde çalıştığı proje, duvar kağıtlarında yer alan özel bir bakteri sayesinde LED ampulü çalıştırabilecek kadar güç üreten bir duvar kağıdı tasarlamayı amaçlıyor.

Duvar Kağıdının Fotosentezi

Araştırmacıların yürütmüş olduğu çalışma, özel bir bakterinin kullanıldığı duvar kağıtlarının fotosentez yapıp, aynı bir pil ve güneş paneli gibi çalışarak LED ampulü çalıştıracak güç üretmesini hedefliyor. Siyano bakterilerden yapılan mürekkebin, karbon üzerine basılması ve canlı bakterilerin, duvar kağıdının elektrik enerjisini toplamasını sağlayacak şekilde fotosentez yapması sonucunda enerji dönüşümü meydana geliyor. Bunun için gereken enerjinin uzun bir sürede toplanacak olması, geliştiricileri yıldırmıyor.

Tıbbi sensörlerde biyo panellerin görevini yapmasının ardından çevreye herhangi bir zarar vermemesini, atık oluşturmadan çevreye karışmasını sağlayabilecek olan proje merakla bekleniyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz