Kendi Evinde Oturan Kişilerin Sayıları Artıyor 

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırma verileri 2016 yılı sonuçlarına göre kendi evinde oturan kişilerin sayıları büyük bir artış gösterdi. Araştırma verilerine göre kurumsal olmayan nüfusun kendilerine ait olan konutlarda oturma oranı yüzde 59,7 seviyesine yükselirken kirada oturanların oranı yüzde 24,4 ve lojmanlarda oturan kişilerin oranları ise yüzde 1,5 olarak belirlendi.

Isınma Konusunda En Çok Doğalgaz Tercih Ediliyor 

Isınma amacıyla en çok kullanılan yakıt türü doğalgaz olurken toplam tüketimde yüzde 45,7 pay doğalgazın oldu. Doğalgazdan sonra en çok kullanılan yakıt türü yüzde 29,2 oranı ile kömür olurken bunu yüzde 15,2 ile odun ve yüzde 7,2 ile elektrik takip etti. Kalan kısmı ise yüzde 2,6 ile diğer yakıt türleri oluşturdu. Türkiye’de yer alan toplam hane sayısı dikkate alındığında ise bu hanelerin yüzde 46,6’sında oturdukları konutta ısıtma sistemi olarak soba kullanmayı tercih ettikleri görüldü. Yüzde 37,6 oranında ise kat kaloriferi kullanıldığı belirtilirken yüzde 11,5’luk bölüm ise merkezi kalorifer sistemi ile ısınıyor.

Türkiye’de Isı Yalımı Zorunlu Hale Gelmeli

2016 yılında oturdukları konutlarda ısı yalıtımı olmadığı için ısınamama sorunu yaşayan kişilerin toplam oranı yüzde 42,2 olarak açıklandı. Çürümüş pencere, çatı sızıntısı ve nemli duvarlar gibi sorunları olan konutlarda oturan kişilerin oranı ise yüzde 38,1 oldu. Oturdukları bölgede yoğun suç yaşandığını düşünen kişilerin oranı ise sadece yüzde 10,7 olarak belirlendi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz