Kendi Evini Yapana Yardım Nedir?

 

Doğal afet sebebi ile yapılan ya da yapılacak olan yapıların veya binaların ‘’ kendi evini yapana yardım ‘’ adı altında borçlandırma bedeli üzerinden indirim yönetmeliğince bazı bilgiler kişiler tarafından merak edilerek araştırılıyor. Peki, kendi evini yapana yardım şartları nedir?

2010 sayılı iskân kanunu gereğince köylülerin konut, tarımsal işletme ve sosyal tesis ihtiyaçlarının karşılanmasına yardım adı altında yapılan kişinin veya kişilerin kendilerinin bu tip sorunlarda çözüm odaklı gitmelerindeki masrafların iskân fonu üzerinden karşılanmasıdır. Bedelsiz olarak köylerde yaşayan köylülere veriliyor.

Kendi Evini Yapana Kredi

 

2010 sayılı iskân kanunu yönetmeliğine göre köydeki bir çiftçinin ailesine ‘’ kendi evini yapana kredi ‘’ adı altında kredi verilmesi de mümkün olabiliyor. Tabi bu konu köydeki belli bir çiftçi sayısına göre belirleniyor.

Geri Ödeme Şartları Nelerdir?

 

Yapılacak olan işlemlere göre konut kredisi kullanımı söz konusu oluyor. Faiz oranları ise %2 olarak belirleniyor. Anapara ve faizlerin 10 yılda ve 10 eşit taksitte geri ödenmesi şartı gerekiyor.

Kedi evini yapana yardım ( KEYY ) adı altında yapılacak olan işlemlerde verilecek olan kredi ile bina maliyeti arasındaki fark krediyi kullanacak olan kişinin çözmesi gereken sorun olarak görülüyor. İlgili Bakanlığın Ziraat Bankası ile arasında anlaşmasına göre %2.5 komisyon ücreti hak sahipleri tarafından karşılanması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz