Yıllardır üzerinde çalışmalar yürütülen ‘kendini tamir edebilen, çatlaklarını onaran beton’ için üretim aşaması da gerçekleşti. Yakın bir zamanda kendini onarabilen betonun kullanı

Kendini Tamir Edebilen Beton Üretildi!
Yıllardır üzerinde çalışmalar yürütülen ‘kendini tamir edebilen, çatlaklarını onaran beton’ için üretim aşaması da gerçekleşti. Yakın bir zamanda kendini onarabilen betonun kullanıma sunulması bekleniyor.
Hasarlı Binaların Yıkılması Tarihe Karışıyor
Betonda çatlak oluştuğu zaman içeri sızan su, bakteri  sporlarını etkin hale getiriyor. Üretim esnasında eklenen kalsiyum laktatlı gıdalarla beslenen bu bakteriler kireçtaşı üretiyor. Kireçtaşı suda çok az çözünen bir madde olduğu için çatlak kapanıyor ve derinleşerek ilerlemesi engelleniyor. Kendini onarabilen, çatlakları kapatıp derinleşmesini engelleyen beton sayesinde, hasarlı binaların yıkılmasının da önüne geçilmesi bekleniyor.
Hem Mali Hem Çevresel Kazanç
Kendini onaran betonun kullanımı yaygınlaşabilirse sadece mali yönden değil çevre açısından da büyük kazanç elde edilmesi bekleniyor. Çünkü betonun ana malzemelerinden olan çimentonun üretimi esnasında atmosfere salınan CO2 miktarı, bir yılda atmosfere salınan toplam CO2 miktarının %7’sini oluşturuyor. Ancak yaygın kullanım için aşılması gereken iki temel sorun bulunuyor. Birincisi kendini onaran betonun üretim maliyetinin düşürülmesi gerekiyor. İkincisi betonun kendini onarma özelliğinin uzun süre devam etmesinin sağlanması gerekiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.