Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ekonomik ömrü tamamlanan, depremde yıkılma riski yüksek olan binaların yenilenmesini sağlamak amacı ile yürütülen projelere kentsel dönüşüm projesi adı verilmektedir. Bu yapıların daha hızlı yenilenmesini sağlamak amacı ile kentsel dönüşüm kredisi ve kentsel dönüşüm kira yardımı gibi pek çok teşvik verilmekte olup bunların ana amacı depremde yıkılma riski yüksek olan binaların hızlı şekilde yenilenmesini sağlamaktır. Peki, kentsel dönüşüm başvurusu nasıl yapılır?

 Kentsel Dönüşüm Başvurusu Hangi İllerde ve Hangi Binalar İçin Yapılmaktadır?

Kentsel dönüşüm başvurusu için il sınırlaması bulunmamakta olup Türkiye sınırları içerisinde yer alan ve depremde yıkılma riski bulunan tüm binalar için kentsel dönüşüm başvurusunda bulunma hakkınız vardır. Ancak İstanbul boğaz ön görümündeki evler, eski eser olarak tescillenen evler ve Hazine arazisi üzerinde yer alan ancak başvuruda bulunan kişilere ait olmayan taşınmazlar için kentsel dönüşüm başvurusunda bulunulmasına izin verilmemektedir.

Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvurulur?

Kentsel dönüşüm başvurusu için atılması gereken ilk adım binanın riski yapı raporu almasıdır. 20 yıldan daha eski binaların yanı sıra sağlamlığı konusunda soru işaretleri olan binalarda kentsel dönüşüme alınmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen lisanlı kuruluşlardan alacağınız kentsel dönüşüm risk raporu sonucunda ilk adım atılmış olur. Alınan rapor ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunulur ve ardından yasal süreç başlatılmış olur. Bu süreç sonucunda bina yıkılarak yeniden yapılır ve hak sahiplerine anlaşma kapsamında teslim edilir. İsteyen kişiler bu süreçte kentsel dönüşüm kira yardımı ve ya da kentsel dönüşüm kredisi haklarından yararlanabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz