Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Pendikte Yüzde 25 Oranında Tamamlandı

Kentse dönüşüm çalışmaları, 2014 yılından bu yana, riskli olan binaların yıkılması ve yerine yenilerinin inşa edilmesi şeklinde son hızda devam ediyor. Son günlerde gündemde olan büyük deprem riskinin de etkisi de belediyeleri harekete geçirmeye yetiyor. Olası büyük bir deprem sonucunda nüfusun %95’inin hasar alacak olması beklenirken, bunun önüne geçebilmek için 6.5 milyon konutun kentsel dönüşüm projeleri kapsamındaki çalışmalarla yenilenmesi gerekiyor.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmaların en yoğun ve aktif şekilde yürütüldüğü illerden birisi de İstanbul. Genel olarak Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa ve Okmeydanı’ndaki çalışmalar dikkat çekiyor. Ve söz konusu semtlerdeki çalışmalara hız kesmeden devam ediliyor.

Pendik’teki çalışmaların durumu ise oldukça yükselişte gözüküyor. Riskli binalarda yaşayan vatandaşların, evlerinin yenilenmesi yönündeki istekleri doğrultusunda binlerce insan için yoğun çalışmalar, emekler sarf edildi.

Gündemde olan büyük deprem beklentisi ile de hızlanan çalışmalarda, Pendik Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafınca açıklanmış olan 2013-2016 verilerine göre, toplamda 2.135 yeni yapı ruhsat verilirken söz konusu yapıların 617’si de riskli olarak tespit edilip, yenilenmesine yönelik çalışmalar yapıldı.

Açıklanmış olan verilere konu olan yapılarda bulunan 33.324 dairenin, 8.391’i kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmalarla yeniden inşa edildi. Oranlara bakıldığı takdirde ise, Pendik’teki kentsel dönüşüm çalışmalarında, riskli binaların yenilenmesinde %25 oranında bir rakama erişildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz