Kentsel dönüşüm çalışmalarında ev sahipleri bazen birtakım bedelleri ödemekle yükümlü olabiliyor. Söz konusu bedeller, yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilecek binanın projesine ve

Kentsel Dönüşüm Çalışmalarında Kiracıya Taşınma Yardımı
Kentsel dönüşüm çalışmalarında ev sahipleri bazen birtakım bedelleri ödemekle yükümlü olabiliyor. Söz konusu bedeller, yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilecek binanın projesine ve büyüklüğü gibi özelliklere göre değişebiliyor. 
Kentsel dönüşüme giren binaları ev sahibi kendi imkanları el verdiğince yapabildiği gibi, anlaştığı müteahhit ile ortaklaşa da yapabiliyor. Kendi imkanları ile çalışmalara başlayamayan ya da müteahhitlerle anlaşma yapılmayan binalar için bakanlık talepte bulunabiliyor. 
Proje kapsamındaki çalışmalar vatandaşların isteği doğrultusunda ya da bakanlığın tespit etmesi ile riskli alanlar için başlayabiliyor. Ve tespit edilen binalardaki hak sahipleri için kira yardımında bulunulabiliyor. 
Söz konusu kira yardımı 6306 sayılı Kanuna göre; Anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren Bakanlıkça kararlaştırılacak aylık kira yardımı yapılabilir. Kira yardımı aylık 600 Türk Lirasını geçemez. Yardım süresi riskli alan dışındaki riskli yapılarda 18 ay ve Kanun kapsamında anlaşma yolu ile kamulaştırılan yapılarda 5 aydır. Riskli alanlarda kira yardımı süresi 36 ayı geçmemek şartı ile ilgili kurumca belirlenir. Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık değişim oranında güncellenir. Maliklere, kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine, sahip oldukları veya kullandıkları Kanun kapsamındaki bütün yapılardan dolayı kira yardımı yapılabilir.
Kiracılara Taşınma Masrafı Yardımı
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışmada bulunulacak bina için hak sahiplerine, kira yardımının yanı sıra 1470 TL de taşınma masrafı yardımı ödeniyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.