Kentsel Dönüşüm Danışma Hattı

 

Ülkemiz üzerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında eskiyen, yıpranan ya da maliklerine risk oluşturan yapılar yıkılır ve yerine yeni yönetmelikler kapsamında yeni yapılar inşa edilir. İşte bu süreç kapsamında malikler belli haklara sahiptir. Ayrıca kentsel dönüşümün uygulanma biçimi ilgili yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Yazılı kanunlara göre, riskli yapıyı anlaşmalı şekilde boşaltan kişiler, tahliye tarihi itibariyle konut ve iş yerinin teslim edilmesi için verilen tarihe ya da ilgili kurumun belirlediği tarihe kadar geçici konut ya da iş yeri tahsis edilir.

Bazı durumlarda kişilere konut ya da iş yeri tahsis edilemeyebilir. Bu durumlarda ilgili bakanlık belirli tutarda aylık olarak kentsel dönüşüm kira yardımı yapabilir. Söz konusu yardımlar ve kentsel dönüşüm hakkında merak edilen tüm sorular ALO Kentsel Dönüşüm Hattı aranarak cevaplanabilir.  Kentsel dönüşüm danışma hattı 181 olarak hizmet verir.

 

Kentsel Dönüşüm Hattı İşlevi

 

Kentsel dönüşüm hattı 2013 yılı Ocak ayında kurulmuştur. Ayrıca bu kurum 24 saat hizmet verir. Kentsel dönüşüm hattı vatandaş ile ilgili bakanlık arasında direkt olarak iletişim kurma fırsatı verir. Kentsel dönüşüm hattından riskli yapılar, riskli alanlar ve rezerv alanı gibi kentsel dönüşümle ilgili tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Bunun yanında riskli binaların nasıl tespit edileceği, yıkımdan sonra vatandaşa tahsis edilecek yer, kira yardımının yapılma durumu ve tutarı, hacizli dairelerin durumu gibi birçok konu hakkında vatandaşa bilgi verilen bir hizmettir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz