Kentsel Dönüşüm Deprem Risk Raporu Ücretini Kim Öder?

Ülkemizde kentsel dönüşüm çalışmaları ile depreme dayanıklı bina sayısı arttırılmaya devam ederken kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak risk raporu başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kentsel dönüşüm risk raporu alan binalar için süreç başlatılmakta olup bu rapora itiraz edilmediği durumlarda bina için yıkım kararı çıkarılır. Peki, kentsel dönüşüm deprem risk raporu ücretini kim öder?

Riskli Yapı Raporu Nasıl Alınır?

Bir taşınmazın kentsel dönüşüme girmesi için atılması gereken ilk adım riskli yapı raporu başvurusunda bulunmaktır. Riskli yapı raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilen kurumlardan ya da bakanlığın kendisi tarafından yapılmakta olup burada tercih rapor alınmak istenen taşınmazın kat maliki ya da maliklerine aittir.

Kentsel Dönüşüm Risk Raporu Ücretini Kim Öder?

Kentsel dönüşümde riskli yapı raporu parasını ödemekle yükümlü olan taraf kat malikleridir. Yine yıkım parasının da ödemesini kat malikleri yapmaktadır. Kat maliklerinin yerine bakanlık ödeme yaparsa bu durumda ödenen tutar tapu dairesine bildirilmekte ve tapu dairesi tarafından her bir kat malikinin arsa payına denk gelen tutarda ipotek konulur. Yani bakanlık bu parayı mutlaka tahsil eder. Bazı binalarda müteahhitle kat maliklerinin anlaşma durumlarına bağlı olarak bu tutarı kentsel dönüşüm anlaşması imzalayan müteahhit tarafından ödenmesi de söz konusu olabilmektedir. Ancak ortada böyle bir anlaşma yoksa bu ücreti kat malikleri ödemek zorundadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz