2017 Kentsel Dönüşüm Ek Emsal Artışı 

Tüm Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projeleri büyük bir hızla hayata geçirilmeye devam ederken özellikle de deprem riski yüksek bölgelerde bu projeler büyük önem taşıyor. Hayata geçirilen Yeni İmar Yönetmeliği kentsel dönüşüm projeleri içinde pek çok yeniliği hayata geçiriyor. Bunlardan biride kentsel dönüşüm projelerinde uygulanan yüzde 25 ek inşaat hakkı için getirilen sonlandırma kararıydı. Hatırlanacağı üzere 1 Ekim 2017 tarihine kadar sözleşmesi olsa dahi ruhsatını almayan inşaatlar için tanınan bu hak iptal edilecektir.

Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı 

Yeni İmar Yönetmeliği hayata geçirilmeden 1 gün önce oluşan yoğun talebe daha fazla kayıtsız kalamayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı beklenen yönetmelik değişikliğini gerçekleştirdi. Yapılan değişiklik ile beraber kentsel dönüşüm projeleri için tanınan yüzde 25 ek inşaat hakkı için üçte iki oranında noter onaylı sözleşme yapan inşaatlar için kalıcı hale getirildi ve hak kaybı yaşamalarının önüne geçilmiş oldu.

Kentsel Dönüşüm Emsal Artışı Maddeleri 

Yeni İmar Yönetmeliği içerisinde yer alan üçüncü maddesinin ilgili fıkralarında değişiklikler yapılarak ek emsal artışı için gelen talepler dikkate alınmış oldu. Noter onaylı kat karşılığı inşaat sözleşmesi düzenleyen inşaatlarda eski yönetmelik kapsamında değerlendirmeye alındı ve bu sayede bu inşaatlara da yüzde 25 oranında ek inşaat alanı hakkından yararlanma fırsatı sağlanmış oldu. İşte kentsel dönüşüm emsal artış maddeleri ve yapılan değişiklik;

“(3) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce riskli yapı tespiti yapılmış ya da riskli alan kapsamına alınmış olup, maliklerin en az üçte ikisi ile noter onaylı kat karşılığı inşaat sözleşmesi düzenlenmiş olup yapı ruhsatı düzenlenmemiş yapıların ruhsat işlemleri, talep edilmesi halinde 1/10/2017 tarihinden önce yürürlükte olan Yönetmeliğe göre sonuçlandırılır.”

“(4) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce ruhsat alınmış olup, inşaatı devam eden yapılara ilişkin ruhsat süresi içerisinde yapılan tadilat ruhsatı başvuruları; talep edilmesi halinde ruhsatın düzenlendiği Yönetmeliğe göre sonuçlandırılır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz