Kentsel Dönüşüm Harç Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir?

 

Çevre Kanunu olmak üzere daha birçok kanunda düzenlemeler yapıldı. Son olarak yapılan düzenlemede ise kentsel dönüşüm projesi alanında harç muafiyeti getirildi. Peki, kentsel dönüşüm harç muafiyetinden kimler yararlanabilir?

Yapılan düzenlemeye göre kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşası tamamlanan ve satılabilir konuma gelen konutların veya iş yerlerinin satılmasında veya alınması gibi süreçlerde harç ödenmeyecek.

Düzenleme neticesinde tapu masrafları, noter harçları, belediyeler tarafından alınan ücretler, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretler düzenlenecek olan kağıtlar, damga vergisi ve diğer ücretlerden kullandırılacak olan kredilerle lehe alınacak paralar, banka ve sigorta muameleleri vergiden muaf tutulacak.

Muafiyetten Kimler Yararlanabilir?

 

Kentsel dönüşüm kapsamında harç muafiyetinden yararlanılmasının da bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre kentsel dönüşüm için harç muafiyetinden kimler yararlanabilir?

1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

2- Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)

3- İller Bankası Anonim Şirketi

4- Belediye ve mücavir alan sınırları içinde belediyeler, bu sınırlar dışında il özel idareleri, büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri ve Bakanlık tarafından yetkilendirilmesi halinde büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçe belediyeleri

5- Bakanlık, TOKİ, İller Bankası Anonim Şirketi ve İdarenin, sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları şirketler

6- Dönüşüme konu yapıların inşası işini yüklenen müteahhit

7- Gerçek veya özel hukuk tüzel kişi malik

8- En az bir yıldır kiracı olarak riskli yapıyı kullanan gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişileri

9- En az bir yıldır sınırlı ayni hak sahibi olarak riskli yapıyı kullanan gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişileri

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz