Kentsel Dönüşüm İçin Kira Yardımı Ne Zaman Başlar?

 

Kentsel dönüşüm projesi adı altında 31 Aralık 2012 tarihinde çıkarılan ve 6306 sayılı kanuna göre Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kapsamında ilgili kurum tarafından tespit edilen riskli yapıların yıkımı için tahliyeleri yapılıyor. Bu süreçte mevcut yapıda yaşayan kişilerin yeni yapılarına kavuşana kadar kira yardımı alabilecekler. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı ne zaman yapılıyor?

Oturdukları evleri kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli olarak görülmesi durumunda evin yıkılması ve yerine yenisinin inşa edilmesi sürecinde vatandaşlara 18 ay süresince kira yardımı yapılıyor. Sözcü gazetesinin haberindeki detaylara göre il ve ilçelere göre en az ve en fazla verilen kira yardımlarına dair bilgi paylaşıldı. Buna göre en düşük kira yardımı 595 TL olurken, en fazla 960 TL olarak belirlendi. Peki, kentsel dönüşümde kira yardımı ne zaman başlar ve hangi belgelere ihtiyaç duyulur?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Başlar?

 

İlgili Bakanlık tarafından ‘’ riskli yapı ‘’ onayı alındıktan sonraki süreçlerde başvuruların yapılmasına istinaden kira yardımı yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı almak isteyenlerin il müdürlüklerine başvuru yapabilmektedirler. Bu başvuru onay alması durumunda hem taşınma masrafı, hem de kira yardımı başlamış olur. Ayrıca kentsel dönüşüm kredisi veya kentsel dönüşüm kira yardımı için sadece tek tercih hakları oluyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz