2012 yılından bu yana kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan yıkımlar, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. 2010 yılında yasaklanmış olan asbest, eski binalar için

Kentsel Dönüşüm İnsan Sağlığını Tehdit Altına Alıyor
2012 yılından bu yana kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan yıkımlar, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. 2010 yılında yasaklanmış olan asbest, eski binalar için yapılan yıkım işlemleri esnasında karşımıza çıkabiliyor.
Asbest Tehlikesi
Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında her yıl 500 bin konutun dönüştürülmesi hedefleniyor. Türkiye’de bulunan 7 milyondan fazla riski yapı arasında, başta akciğer kanseri olmak üzere birçok solunum hastalığına neden olabilecek kanserojen bir mineral olan asbest ile karşılaşılabiliyor.
İnsan sağlığını tehdit altına alan asbest, 2010 yılında ülkemizde yasaklanmıştı. Fakat 2004 yılı verilerine göre ülkemize, çoğunluğu Rusya’dan olmak üzere binlerce ton asbest ithal edildi. Asbest için akademik bir veri tabanı, araştırma bulunmaması nedeni ile ne kadar kullanıldığı hakkında bir karara varılamıyor. Yine de bilinen şu ki, 2010 yılı ve öncesinde yapılan binaların büyük bir çoğunluğunda asbestli malzeme bulunuyor.
Kimyasal Püskürtülmeli
Uzmanların görüşleri, asbestli binaların yıkımında buldozer ya da balyoz yerine kimyasal maddeler kullanılması gerektiği yönünde oluyor. Kimyasal maddenin püskürtülmesi ile asbest binaya yapılıyor ve bu alanlar kesilip, paketlenip götürülüyor.
İnsan sağlığını büyük tehdit altına alan asbest lifleri, gözle görülmeye imkan vermeyecek kadar küçük oluyor. Ayrıca uzunluğu beş mikrondan büyük, eni üç mikrondan daha küçük ve boyu eninin üç katından büyük oluyor. Asbest lifleri, herhangi bir şekilde ortam havası ile karışması takdirinde günlerce rüzgarın etkisi ile süzülüp, yüzlerce metre uzağa taşınabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.