İstanbul Kartal’da çöken bina sonrası kentsel dönüşüme olan ilgi artınca, kafalarda kentsel dönüşüm kaç yıllık binaları kapsıyor? Sorusu oldu. Peki kentsel dönüşüm kaç yaşındaki binaları kapsıyor? İşte detaylar…

Kentsel dönüşüm, ülkemizde son bir kaç gündür çok fazla konuşulmaya başladı. Çünkü Kartal’da meydana gelen üzücü olaydan sonra insanları depremin değil, çürük binaların öldürdüğü görüldü. Ülkemizde birçok yeri birinci dereceden deprem riski bulunuyor. Buna rağmen binaların yarısı çürük ve riskli durumda.

Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm nedir? Kentsel dönüşüm kanun kapsamında riski yapıları yenileme olarak ifade edilir. Riskli görülen ve kabul edilmiş olan binaların hukuk çerçevesinde yenilenerek daha sağlıklı hale getirilmesi olarak ifade edilir.

Kentsel dönüşüm kaç yıllık binaları kapsıyor?

Kentsel dönüşümde 30 yıllık binaların ekonomik olarak ömrünün sonuna geldiğini veya tamamladığı ifade ediliyor. Böylelikle bina yaşınız 30 ise, kentsel dönüşüm kapsamına giriyor. Ancak kentsel dönüşüm kaç yıllık binaları kapsıyor diye soruyorsanız, sadece 30 ve üstü olmadığını belirtelim. Eğer binanız 10 yaşında da olsa, mevzuatlara uygun malzemelerin olmaması ve riskli bir yapı olarak belirlenmiş olursa, kentsel dönüşüm projesine yinede girecektir.

1999 İstanbul depreminden sonra yeni bir düzenleme ile beraber, kentsel dönüşümde yıl olarak değil asıl amacın 30 veya üstü olması değil, 30 ve üstü riskli olarak kabul edilirken, 30 ve altınında risk taşıması halinde yeni bir binanın bile kentsel dönüşüm kapsamına girdiğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz