Kentsel Dönüşüm kapsamına girmek için gereken şartlar!

Riskli yerlerdeki yapılar veya risk taşımayan alanlarda bulunan riskli binalar yıkılıp yeniden inşa ediliyor, Kentsel dönüşüm kapsamına giren bu yapıların sahiplerine sağlanan yardımlar için gerekli şartlar nelerdir?

Kentsel Dönüşüm kapsamına giren yapıların hak sahiplerine yeni binaları tamamlanana kadar kira desteği ve kredi kolaylığı sağlanıyor. Bir binanın kentsel dönüşüm kapsamına alınması ve sahibine yardımda bulunabilmesi için en önemli şart binanın riskli alanlarda olması veya binanın kendisinin risk taşıması gerekmektedir. Ayrıca riskli alanda olup olmadığına bakılmaksızın ekonomik süresini doldurmuş olan veya teknik veriler çerçevesinde yıkılma tehlikesi bulunan binalarda kentsel dönüşüm kapsamına alınmaktadır.

Kentsel dönüşüm sürecinin aşamaları;

Çecre ve Şehircilik Bakanlığı, risk taşıyan binaların tespitini makul bir süre vererek hak sahiplerinin veya onların yasal temsilcilerinin lisanslı firmalar aracılığıyla yaptırılmasını istemektedir.

Bakanlık tarafından verilen yasal süre içinde tespit yaptırılmaması halinde, Bakanlık tarafından riskli yapıların tespiti yaptırılır. Riskli bina tespitine karşılık olarak hak sahipleri veya yasal temsilcileri tarafından 15 günlük süre içinde itirazda bulunulabilir.

İtirazlar karşılığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tespit edilen üniversiteler’de görevli dört öğretim görevlisi ve bakanlıkta görevli 3 personel tarafından oluşturulan teknik komisyon itirazları inceleyerek nihai raporu hazırlar. Bakanlık aracılığıyla  oluşturulan bu heyetin yaptığı tespit masrafları bağlı olunan tapu müdürlüğüne iletilir ve Tapu idaresi tarafından tapu kaydındaki hak sahiplerinin arsa payları oranında masraf tutarında ipotek koyarak bunu bakanlığa ve yapının hak sahiplerine tebliğ eder.
Riskli bina kapsamına alınan yapılar, ilgili tapu kaydının beyanlar kısmına yazılmak üzere, tespit tarihi itibariyle 15 gün içinde Bakanlık tarafından Tapu idaresine bildirilir ve Tapu müdürlüğü tarafından hak sahiplerine yapılan işlemler hakkında bilgilendirme yapılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz