Kentsel Dönüşüm Kapsamında Kredilere Faiz Desteği

Resmi Gazete ’de kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili faiz oranları kapsamında önemli bir karar alındı. 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahiplerinde bankalardan alınacak kredilere ait faiz desteğine ilişkin, değişiklik yapılması hakkında karar alındı. Bu karardaki değişiklik ile kamu sermayeli bankaların kentsel dönüşüm kredisi için faiz desteği vermesinin önünü açtı.

Faiz Desteğine İlişkin Karar

 

Sermaye Piyasası Kanunu 6362 sayılı (madde 57) ve Tüketicinin Korunması Kanun’un 6502 sayılı (madde 32) kapsamında konut edinim amacı söz konusu ise faiz desteğine ilişkin alınan kararın değişiklik yapılması ile birlikte düzenlenen karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan düzenleme sayesinde krediler nakit kredi olarak değil konut kredisi üzerinden alınacağı için kişinin ödeyeceği faizde düşecektir.

Kullanım Süreleri

 

Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı taraflarından alınan karar doğrultusunda kentsel dönüşüm kredilerinin faiz oranları konut kredileri ile aynı şekilde düzenlenecektir. Faiz destekli krediler bakanlıkça onayladığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Bankaya tahliye tarihinden başlayarak bir yıl içinde başvurulması doğrultusunda faiz desteği alınabilir. Bu karar ile bakanlıkça onay alınan faiz destekli kredilerin kullanım süreleri, faiz desteği uygunluk yazısı üzerinde bulunan tarihten itibaren başlayarak bir yıl sürecektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile hak sahiplerine verilecek faiz desteği kararına göre; faiz oranları, kentsel dönüşüm kredileri ve konut kredileriyle aynı oranda kullandırılması sağlanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz