Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2019

2018 senesinin ortasına geldiğimiz şu günlerde kentsel dönüşüme tabii tutulanların alacağı kira yardım bedelleri de net bir şekilde ortaya çıkmış durumda. Kentsel dönüşümden kira yardımı alanlar için iller arasında da çeşitli değişiklikler göze çarpan en önemli detayların başında geliyor. 2019 senesi için de bu ödemelere ek bir gösterge gelip gelmeyeceği henüz net olarak belli olmasa da zaman zaman yapılan zamlar bu konuda belirli işaretleri veriyor diyebiliriz. Hemen hemen her şehir için ayrı ayrı gösterilen malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahibi bedelleri de güncel rakamlar halinde şu şekilde yer alıyor.

Ankara, İstanbul, İzmir

Malik: 960,00 TL

Kiracı (Defaten): 1.920,00 TL

Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 4.800,00 TL

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis

Malik: 595,00 TL

Kiracı (Defaten): 1.190,00 TL

Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten): 2.975,00 TL

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Kentsel dönüşüm yardımlarından sorunsuz bir şekilde yararlanabilmek için de belirli şartları sağlamış olmak gerekiyor. İkamet şartı, kredi desteği alınmamış olması, yeni malikin gayrimenkulü geç almamış olması koşulları kentsel dönüşüm yardımı alacaklar için hayati öneme sahip maddeler arasında gösterilebilir. İkamet şartı için ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor. Aynı kişinin hem kredi çekerek para alması hem de kira yardımını hesabına geçirmesi de mümkün olmayan bir diğer önemli faktör. Son olarak geç alınmış bir gayrimenkul ilk maddede yer alan ikamet şartını bozduğu için dolayısı ile kira yardımı kapsamına da alınmıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay?

Kentsel dönüşüm kira yardımlarından yararlanabilmek için yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayan bu ödemelerini 18 ay boyunca alabiliyorlar. Şu an için herhangi bir düzenleme gündemde olmasa da bu yardımı alanlar bu sürenin biraz daha uzatılması gerektiğini de dile getiriyorlar. Örnek olarak, Ocak 2018’de ilk yardımı alan biri, son yardım bedelini 2019 senesinin Haziran ayında alma hakkına sahip olacak.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Bu organizasyondan yararlanmak için yapılması gereken belirli başvuru ve müracaatların da sizi beklediğini bilmeniz gerekiyor. Öncelikli olarak kişinin bizzat Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine giderek gerekli dilekçeyi vermesi lazım.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Ayrıca aşağıda belirteceğimiz belgelerin de ilgili dilekçe ile beraber eksiksiz bir şekilde kurumlara verilmesi de önemli bir noktada yer alıyor.

  • Kira yardımı başvuru formu
  • Nüfus belgesi fotokopisi
  • Riskli yapıya ait tespit raporu
  • Yapının tapu belgesi ve tapu kaydı
  • Arsa payı olan tapularda emlak vergi beyannamesi
  • Kat malikine ait ödenmiş fatura
  • Yıkılan yapıya ait gerekli olan form
  • Kat malikinin yıkılan yapıda kaldığını gösterir, adres teyit niteliğinde imzalı ikametgâh belgesi
  • Kat malikinin ismine açılmış olan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası hesap numarası.

Her kent için belirlenmiş olan kira fiyatlarının farklı olduğunu da tekrar hatırlatmak gerekiyor. Dolayısı ile vermiş olduğunuz belgeler incelendiğinde siz de kira yardımından yararlanabiliyorsunuz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Başlar?

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine vereceğiniz dilekçenin yanında yukarıda sizler için belirtmiş olduğumuz belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde müracaatına eklemenizin ardından başvuru sürecinin sonlandırmış oluyorsunuz. Bundan sonra yapılan incelemeler ve değerlendirmeler kira yardımını ne kadar alacağınıza dair oluyor. Son olarak kira yardımının başlayacağı tarihte buna göre belirleniyor ve 18 aylık yardımın ilk ayını almış oluyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz