Kentsel Dönüşüm Muvafakati Karşılığında Aboneliğe İzin Verilecek

Meclise verilen 3194 Sayılı İmar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile beraber kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ve yenileme alanlarında bulunan konutlara muvafakatname vermeleri şartı ile abonelik hakkı verilmesi ışığı doğdu. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır tarafından verilen teklif ile beraber yapı ruhsatı ya da yapı iskân belgesi olmayan kişilere 5 yıl süresince geçici abonelik hakkı verilmesi gündeme geldi.

Sosyal Devlet Anlayışına Ters Düşülemez

Belediyeler tarafından verilen bu tip hizmetlerden herkesin yararlanma hakkı olduğu belirtilen gerekçede “T.C.Anayasanın 56. maddesi uyarınca “herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.” Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlüdür.” İfadelerine yer verildi.

Verilen İzin Geçici Süreli Olacak

Kanun teklifi kabul edilerek aynı şekilde uygulamaya geçirilirse kentsel dönüşüm muvafakati karşılığında geçici süreli olarak abonelik izni verilecek. Bu izin 5 senelik olarak verilecek ve sürenin dolmasının ardından iptal edilecek. Ancak iznin alınabilmesi için mutlaka muvafakatname verilmesi şartı aranacak. Bu izni veren kişiler belediyeler tarafından sunulan elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerine başvuruda bulunma hakkı elde edecekler. Belediyeler bu kişilere aranılan şartları taşımaları durumunda 5 sene boyunca sunulan abonelik hizmetlerinden yararlanabilecekler.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz