Kentsel Dönüşüm Projelerinde Hak Sahipleri Bedel Öder mi?

Kentse dönüşüm çalışmaları, 2014 yılından bu yana, riskli olan binaların yıkılması ve yerine yenilerinin inşa edilmesi şeklinde son hızda devam ediyor. Son günlerde gündemde olan büyük deprem riskinin de etkisi de belediyeleri harekete geçirmeye yetiyor.

Proje kapsamındaki çalışmalar vatandaşların isteği doğrultusunda ya da bakanlığın tespit etmesi ile riskli alanlar için başlayabiliyor. Dönüşüme giren, yıkılan ve yeniden inşa edilen binalar için hak sahiplerinin ücret ödeyip ödemediği merak edilen konular arasında.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında ev sahipleri bazen birtakım bedelleri ödemekle yükümlü olabiliyor. Söz konusu bedeller, yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilecek binanın projesine ve büyüklüğü gibi özelliklere göre değişebiliyor.

Kentsel dönüşüme giren binaları ev sahibi kendi imkanları el verdiğince yapabildiği gibi, anlaştığı müteahhit ile ortaklaşa da yapabiliyor. Kendi imkanları ile çalışmalara başlayamayan ya da müteahhitlerle anlaşma yapılmayan binalar için bakanlık talepte bulunabiliyor.

Tapusuna sahip olunmayan gecekondular için de hak talep eden vatandaşlar olabiliyor. Yönetmelikte bu konu hakkında; Tapusuz gecekondu sahiplerinin kentsel dönüşüm yasasındaki birtakım haklardan faydalanabilecekleri geçiyor. Tapusu olmasa da bir başkasının ya da Hazine’nin arazisinde ikamet edenlere, yıkılacak olan ev için enkaz bedeli ödeniyor. Söz konusu hak sahipleri, mümkünse yıkılacak olan gecekondunun bulunduğu yerden konut satın alabiliyorken, mümkün değilse de bu alan dışında yapılacak konutlardan satın alabiliyor. Her projeye göre ilgili kurumlar tarafından belirlenen konutun büyüklüğü ve ödeme koşulları değişkenlik gösterebiliyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına tabi tutulan binalar için, hak sahiplerine özel bütçeden bedel ödenebileceği gibi, TOKİ kapsamında yapılmış olan konutlardan da verilebiliyor. Kendi arazisinden bina sahibi olmak isteyen ev sahipleri için ise, talepleri doğrultusunda kendilerine oluşturulan dönüşüm hesabından makul faiz oranları ve ödeme koşulları olanakları ile kredi imkanı sunulabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz