Kentsel Dönüşüm Projelerinde Riskli Olmayan Yapılar Da Yıkılabilir Mi?

Kira yardımı, taşınma yardımı ve kredi desteği gibi pek çok avantaj sağlayan kentsel dönüşüm projeleri riskli olduğu alınan bina çürük raporları ile belirlenen riskli yapılar ile bu riskli alanlar içinde yer alan taşınmaz malların yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılmasını içermektedir. Yani bu projelerde genelde riskli olan yapıların yıkılması amaçlanır. Peki, kentsel dönüşüm projelerinde riskli olmayan yapılar da yıkılabilir mi?

Riskli Olmayan Yapılar Kentsel Dönüşüme Dâhil Edilebilir Mi?

Ne yazık ki kesinlikle riskli yapı olarak kabul edilmeyen yapıların kentsel dönüşüm içerisine alınması mümkün değildir. Çünkü Türkiye’de şu anda yıkılma riski bulunan ya da depreme dayanıksız olduğu bilinen binlerce bina bulunmakta olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilk önceliği bu binaların yıkılarak yerine sağlam ve yenilerinin yapılmasıdır. Bu nedenle Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve lisans verilen firmalar üzerinden öncelikle başvuruda bulunularak bina çürük raporu alınmalıdır.

Kentsel Dönüşüm 6306 Sayılı Kanun 

Türkiye’de kentsel dönüşüm için uygulanan kurallar 6306 sayılı kanun kapsamında belirlenmekte olup bu kanun kapsamında sunulan hak ve imkanlardan yararlanmak isteyen kişilerin ilgili kanunda yer alan koşulları taşımaları gerekmektedir. Bunlardan biride kentsel dönüşüm uygulanacak olan bina ya da alanın mutlaka yetkili firmalar tarafından değerlendirmeye alınarak kentsel dönüşüm çürük raporu alabilmesidir. Lisanslı kuruluşlar tarafından verilen kentsel dönüşüm çürük raporu itiraz hakkı da bulunmakta olup 15 gün içinde diğer kat maliklerinin itiraz etmediği raporlar geçerli kabul edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz