EDD Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İç Mimar Ender Demirtaş, kentsel dönüşüm sürecinde olan mülk sahiplerinin izlemesi gereken yol, dikkat etmeleri ve bilmeleri gereken noktalar ile il

Dönüşüm Sürecine Giren Mülk Sahiplerine Tavsiyeler
EDD Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İç Mimar Ender Demirtaş, kentsel dönüşüm sürecinde olan mülk sahiplerinin izlemesi gereken yol, dikkat etmeleri ve bilmeleri gereken noktalar ile ilgili bazı tavsiyelerde bulundu.
Müteahhit Seçimi
Kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmalarda müteahhit seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Ender Demirtaş’ın açıklamaları, “Kentsel dönüşüm projelerinde firmaları seçerken ‘’ Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz ’’ sözünden yola çıkarak geçmişte yapmış olduğu projeler incelerek doğru müteahhit firmayı seçmek gerekir. Kısacası kentsel dönüşümde mülkiyet sahipleri seçimlerini iyi müteahhit ve kötü müteahhit kavramından ziyade, doğru müteahhit + doğru proje ve yanlış müteahhit + yanlış proje kavramına dikkat ederek seçmesi gerekir.” şeklinde oldu.
Hak Kaybı Yaşamamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sözleşmenin nasıl yapılması gerektiğini ve hem hak sahibinin hem de müteahhidin nasıl koruma altına alınacağını belirten Ender Demirtaş, “Kentsel dönüşüm kanunu çerçevesinden bakıldığında “yatırımcı” yahut “yüklenici” firma kimliğini, müteahhit firma oluşturmaktadır. Bu sebeple en başta müteahhit firma inşasını gerçekleştireceği projenin maliyet ve kar analizlerini doğru bir şekilde yaparak ve projenin teslim edileceği zaman dilimi çerçevesinde malzemelere yansıyabilecek artışları göz önünde bulundurarak kentsel dönüşüm sözleşmelerini imzalamalıdır. Yapılacak olan bu sözleşme kentsel dönüşüm alanında uzman kişiler tarafından veya avukatlar tarafından hazırlanarak noter aracılığı ile imzalanmalıdır. Yapılacak olan kapsamlı sözleşme hem yatırımcı kimliği ile müteahhit firmayı, hem mülkiyet sahiplerini, hem de yeni kullanıcıları koruma altına almış olacaktır.” şeklinde konuştu.
Danışmanlık Hizmeti
Mülk sahiplerine danışmanlık hizmeti verebilecek olan kurumların bulunduğunu, üniversitelerde bu konu ile ilgili uzman olan kişilerin yetiştirilip danışmanlık ofislerinin açıldığını da ekleyen Demirtaş, “Üniversitelerde açılan kentsel dönüşüm yüksek lisans programları ile bu konuda uzmanlaşmış kişiler yetiştirilerek, kentsel dönüşüm danışmalık ofislerinin açılmasının temeli oluşturulmuştur. Aynı zamanda gerek ilgili bakanlığın kentsel dönüşüm birimi, gerekse de belediyelerin kentsel tasarım birimlerindeki personellerin, Uzman Kişiler tarafından almış oldukları eğitim ile vatandaşlara kentsel dönüşüm noktasında yardımcı olabilmeleri sağlanmıştır.” bilgisini verdi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.