Kentsel Dönüşüm İçin Artık Teminat Modeli Uygulanacak

Kentsel dönüşüm projelerinin bazılarında yaşanan sorunlar ve vatandaşların bu sorunlar nedeni ile kentsel dönüşümden uzaklaşmaları Sanayi ve Ticaret Bakanlığını kentsel dönüşümde yeni bir model üzerinde çalışmaya itti. Bakan Tüfenkci yapmış olduğu açıklamada yeni bir teminat modeli üzerinde çalıştıkları müjdesini verdi.

Tamamlama Sigortasına Ek Olacak

İnşaatlarda yapılacak olan tamamlama sigortalarına ek olarak bundan sonra teminat zorunluluğu ya da bun benzer bir uygulama getirilecek. Teminat sigortası yapan şirket sayısının son derece az olması nedeni ile inşaat sektörü teminat sigortası yerine bankalar tarafından verilen teminat mektubu uygulamasının hayata geçirilmesini istiyor. Banka teminatı sistemi üzerinde çalışan bakanlık bu sistemi hayata geçiremezse de buna oldukça benzeyen bir başka sistem hayata geçirilecek.

Torba Yasa İçerisinde Meclisten Geçirilecek

Sanayi ve Ticaret Bakanı Tüfenkci söz konusu uygulamanın torba yasa içerisinde meclisten geçirileceği müjdesini verdi. Sistemde yer alacak olan yeni uygulama ile konut projelerinin ve kentsel dönüşüm çalışmalarının yarım kalma riski ortadan kaldırılmış olacak. Bunun için teminat mektubu ya da yerle ilgili gayrimenkul teminatları alınacak. Sistem vatandaşa güvence vereceği için bundan sonra vatandaşların konut projelerine olan güvenleri artacak. Sektöre daha önce getirilen tamamlama sigortası bu hizmeti sunan sigorta şirketlerinin sınırlı olması nedeni ile verimli olmamış ve istenilen başarılı sonuçların alınmasına olanak sağlamamıştı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz