Kentsel dönüşüm çalışmalarında beklenen verim ve hız elde edilemeyince hükümet, deprem riskine karşı olarak kentsel dönüşüm çalışmaları adına beş yıllık bir proje hazırlıyor.

5 Yıllık Dev Kentsel Dönüşüm Projesi
Kentsel dönüşüm çalışmalarında beklenen verim ve hız elde edilemeyince hükümet, deprem riskine karşı olarak kentsel dönüşüm çalışmaları adına beş yıllık bir proje hazırlıyor.
75 Milyar TL’lik Kaynak
Hayata geçirilmeye hazırlanan beş yıllık dev proje için hükümet 75 milyar TL değerinde kaynak ayırıyor. Belediyelere faizsiz kredi imkanı, müteahhitlere ve vatandaşlara da teşvik veriliyor. Bakanlar Kurulu’nun son toplantısına konu olan proje ile beş yıl içerisinde ülkedeki tüm deprem riski taşıyan binaların dönüştürülmesi planlanıyor. Proje için ayırılan kaynak ilk etapta 75 milyar TL olacak.
7,5 Milyon Riskli Konut
Mevcut durumda ülkedeki konut stoku 25 milyon civarında ve bu konutların 10 milyonluk bir kısmı 1999 Marmara Depremi sonrası yapıldı. 15 milyon konutun ise yarısı riskli olarak tespit edildi. Kentsel dönüşüm çalışmalarında istenen hız elde edilemeyince, 7,5 milyon riskli konut için teşvik sistemine geçilecek. 
Belediyelere tanınan faizsiz kredi imkanı ile belediyeler kendi mahalleri içerisinde riskli olarak tespit etmiş oldukları yerleri belirleyecekler. Söz konusu riskli alanlar, Bakanlar Kurulu tarafınca ilan edilecek ve dönüşüm çalışmaları başlatılacak. 
2018 Yılı İçin 15 Milyar TL
Beş yıllık dev proje için belirlenmiş olan 75 milyon TL, yurtdışından sağlanacak olan finansman desteği ile ya da İller Bankası aracılığı ile belediyelere kredi olarak verilecek. 2018 yılı için belirlenen kaynak ise 15 milyar TL olarak düşünülüyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.