Kentsel Dönüşüm Uyuşmazlıklarına Yenilik!

 

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi, hazırlanarak gündeme getirilmiş olup, bu belgeye göre tüketici davaları, kentsel dönüşüm uyuşmazlıkları, ticari davalar, icra takipleri, fikri ve mülkiyet ile aile hukuku uyuşmazlıkları gibi konularda artık arabuluculuk devreye girecek olup, bu arabuluculuk ise dava şartı haline gelecektir.

 

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi Taslağı

 

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi taslak halinde olup, taslakta ise Hakim yardımcılığı bir meslek haline gelerek bu meslek ise mesleki yeterlilik sınavı şartı ile yapılabilecektir. Tüketici davaları, kentsel dönüşüm uyuşmazlıkları, ticari davalar, icra takipleri, fikri ve mülkiyet ile aile hukuku uyuşmazlıkları gibi konular için geçerli olacak olan arabuluculuk dava haline gelmesi ise güven veren ve erişebilirlik bir yargı hedeflenmektedir.

 

Yüksek Mahkemelere Ayrı Ayrı Çalışma

 

İlk olarak 2009 yılında çalışması yapılan ve 2015’de yenilenmiş olan belgenin şimdi ise geniş kapsamlı olarak çalışmalar yapıldı. Birçok kuruluş için katılım hedeflenmiş olup, bu katılımlar ile birlikte yüksek mahkemelere ayrı ayır çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda ise adli kolluk, arabuluculuk, uzlaşma ve bilirkişilik konularında geniş çaplı araştırmalar yapıldı. Uyuşmazlıklara arabuluculuk yapılması için görevlendirecek kişiler yine hukukçular arasından seçilecek olup, iş uyuşmazlığı konusunda ise mecburi olarak avukat tayin edileceği yeni taslakta belirtilmiş konular arasında yer aldı. İçerisinde kentsel dönüşüm uyuşmazlığı konusun yer aldığı taslakta arabuluculuk dava şartı haline getirilecek olduğu belirtilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz