Vali Yerlikaya, Cumhurbaşkanımızın “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözüyle yeni bir sürecin başlatılacağını dile getirdi. Peki nedir bu yeni süreç? İşte kentsel dönüşümde yeni süreç hakkında detaylar…

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Bakan Murat Kurum bir açıklama yaparak, 4 günden beri arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini ve çöken binan çevresindeki alanları tamamen inceledikleri dile getirildi. Son gelen habere göre çöken bina etrafında 10 apartmanın risk analizi yapılmış ve analizlere göre çevrede 2 bina, İhya Apartmanı ve Şam Apartmanı dışındaki 8 binanın riskli olduğu ve 8 bina sahipleriyle görüşüldüğü öğrenildi. Bu binalarda bir yıkımın olacağı ve alanın tamamı kentsel dönüşüm projesi içerisine gireceği ifade edildi.

Bugün Bir Yıkım Yapılacak

Vatandaşlar için bakanlık tarafından bu süreçte kira desteğinin verileceği ve inşa süreci TOKİ tarafından yürütüleceği ifade edildi. Bunların yanı sıra Yunus Apartmanı’nı da vatandaşların acil ihtiyaçlarını almasıyla beraber boşaltacağız. Yıkımı ise bugün yapacağız. Kartal Orhantepe Mahallesi’nde ise riski binalar hakkında müracaatlarını Alo 181’e hem de bakanlığımızın il müdürlüklerine yapılacağını söyleyen Kurum, bir iletişim ofisi kurulacağını belirtti.

İletişim Ofisi Kurulacak

İletişim ofisinde valiliğimiz, kaymakamlığımız ve bakanlığımızın birimleri yer alacak. Bu dönüşüm sürecinde vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz. Ev sahiplerine sağlam ve güvenilir evleri en kısa sürede verilecek. Yunus apartmanı ve risk taşıyan apartmandakiler ile görüşme yaptıklarını söyleyen Kurum, diğer annelerin ağlamaması için bir ocağa daha ateş düşmemesi için sürecin çok hızlı gerçekleşeceğini belirtti.

Hem Yunus Apartmanı hem de risk taşıyan diğer apartmanların sakinleriyle toplantı yaptıklarını anımsatan Bakan Kurum, bu süreci başka anaların ağlamaması, başka ocaklara ateş düşmemesi adına hızlı bir şekilde yapmak istediklerini belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz