Kentsel dönüşümün gelmesiyle beraber ele alınan riskli olarak kabul edilen ve yıkılma kararı bulunan dükkanlara ne olacak? Dairelerin artış yüzdesiyle dükkanlarda ki oran dengesizliği durumunda dava açılır mı? İşte kentsel dönüşüm ve dükkanlar hakkında soru cevaplar. Kentsel dönüşüm projesiyle beraber kendi yapınızın riskli olarak kabul edilmesi ve yapınızla alakalı yıkım kararı alınırsa ne olacak? Eğer durum bu şekilde olursa, riskli yapının ve dükkan gibi bağımsız bölümlerde dava açabilir ve çözüme kavuşturabilirsiniz. Çevre Bakanlığı, kentsel dönüşüm hakkında dükkanların durumlarını ve birçok cevapsız soruya şu şekilde yanıt verdi:

Riskli alan olarak kabul edilen alan içerisinde sizin yapınız sağlam olsa bile yıkılacaktır. Ancak sağlam yapı hak sahipleri ile çürük yapı sahipleri ile aynı çatı altında değerlendirilecek ise mahrumiyetler yaşanacak. Sonuçta yasal bir şekilde ruhsatını almış ve kurallara uygun yapısını yapmış bireylerin güveni sarsılacaktır. Sağlam yapıların daha farklı bir hakka sahip olması adil bir yaklaşım olmaz mı? sorusuna bakanlık şu şekilde cevap veriyor; Riskli alan içerisinde hak sahipliği çalışmalarının ne şekilde olacağı proje kapsamında açıklanacak. Yalnız, hak sahipliğinde binaların ve bina ile arsanın tüm özellikleri( kaçıklık, risk, işyeri ve konu gibi) ele alınarak bir değerlendirme yapılacak. Bu bakımdan çok ciddi bir mahrumiyetin yaşanmayacağı ön görülüyor.

3 Katlı bir binada 15 daire ve 4 dükkan yer alıyor. 40 yaşında olan bina afet yasası gereğince 3/2 çoğunlukla sağlam veya çürük raporu alınmadan baskı içerisinde müteahhite verilmesi isteniyor. Bu durumda vermek istemeyenler ne yapacak? Hakları varsa nedir? Kiracılarla sözleşmelerim var. Kiracıların durumu ne olacak? Sorusuna ise bakanlık şu şekilde bir cevap verdi; Müteahhit firma bakımından bakanlık tartışmaya girmiyor. Eğer dükkan konusunda hakkınızı alamadığınız düşünüyorsanız, çoğunluk dışına çıkıp itiraz edeceksiniz. En son ihtimal hazine adına tescil edilir ve size bedel ödenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz