Kentsel Dönüşümde Faizsiz Kredi Kullandırılıyor Mu?

Çarpık kentleşme ve yüksek deprem riski gibi nedenlere bağlı olarak Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanmıştı. Özellikle de İstanbul ve İzmir gibi deprem riski yüksek ve Ankara gibi çarpık kentleşmenin son derece yoğun olduğu illerimizde bu çalışmalara ağırlık verilirken kentsel dönüşüme girmek isteyen ancak bunun için yeterli maddi birikimi olmayan kişilere yönelik olarak kentsel dönüşümde faizsiz kredi desteği verilmesi gündeme getirilmişti. Peki, kentsel dönüşümde faizsiz kredi kullandırılıyor mu?

Kendi Binasını Kendi Yapmak İsteyenlere Destek Veriliyor

Kentsel dönüşümde müteahhitlere güvenmeyen ve kendi binalarını kendileri yapmak isteyen kişilere yönelik olarak kentsel dönüşüm kredisi kullandırılıyor. Konut yapım kredisi olarak isimlendirilen bu kredi paketinde kentsel dönüşüme girecek olan yapı sahipleri ile bu yapılarda en az 1 yıl süre ile ikamet eden kişilere kullandırılacak olan kredide şu anda yürürlükte olan yönetmeliğe göre yüzde 4 oranında faiz desteği veriliyor. Yani faizsiz kredi kullandırılmıyor ancak devlet tarafından kentsel dönüşüme destek olmak için kredi desteği sağlanıyor.

Yeni Çalışmalar İle Faizsiz Kredi Desteği Verilecek

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Ahmet Özhaseki vatandaşlara kentsel dönüşüm ile ilgili yeni müjdeli haberler vermek üzere çalışmaların sürdüğünü belirtti. Şu anda yürürlükte olan yönetmeliğe göre vatandaşlara yüzde 4 oranında faiz desteği verildiği belirtilirken Bakan bunun daha da iyileştirilerek faizsiz kredi desteği verilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği müjdesini verdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz