Kentsel Dönüşümde Artık Mahalle Müteahhitleri Devrede

Kentsel dönüşüm özellikle de İstanbul, Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde yeni pek çok rant kapısının açılmasına neden oldu. Evini kentsel dönüşüm ile yenilemek isteyen kişilere de yepyeni bir para kazanma fırsatı haline dönen fırsatın adı ise “tabela fırsatçılığı” olarak anılıyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Son dönemde kentsel dönüşümün geldiği yerlerde bulunan binalarda sıklıkla “Bu bina …. Firması tarafından kentsel dönüşüme alınan proje alanıdır” yazılı tabelalar ve büyük afişler asılması oldukça yaygınlaşmış durumda. Bunun nedeni ise fırsatçıların ev sahipleri ile önceden anlaşma yöntemini tercih etmesi ve ardından da müteahhitlerin kapılarını çalmaya başlaması. Ev sahipleri ise anlaşma yaptıkları kişilerden kapılarının önüne asılan tabelalar için para alıyor. Yani evi daha kentsel dönüşüme girmeden para kazanmaya başlıyor.

Kentsel Dönüşümün Önü Tıkanır

Markalı konut üreticileri ise kentsel dönüşümün bir rant kapısı haline getirilmesinden oldukça şikayetçi durumda. Konu hakkında açıklamalarda bulunan kişilerin ortak görüşü ise kentsel dönüşüm hakkında gerçekleştirilen bu tip para tuzaklarının kentsel dönüşümün önünü tıkayarak olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olacağının kesin olduğu. Zaten büyük firmaların hiçbiri bu tip bir uygulamayı gerçekleştirmiyor. Sadece arsa payının çok büyük olduğu projelerde tabela asma yöntemi markalı konut üreticileri tarafından da kullanılabiliyor. Bu noktada en büyük pay ise vatandaşlara düşüyor. Mahalle müteahhitleri ise bu sistemde ısrarcı olacak gibi görünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz