Kentsel Dönüşümde Haksız Daire İsteyen Hak Sahipleri!

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, 6,5 milyon binanın dönüşmesi için çalışmalar başlatılmış durumda. Fakat hak sahipleri, hakları olmayan bedelleri elde etmek istediği için büyük bir oranda engel oluyorlar. Uzlaşmaya çalışan taraflar ise kendilerine TOKİ’nin biten projelerinden daire vermeyi öneriyor.

Tapuları olmasa dahi araziyi işgal edip, dönüşüme de engel olanlara karşı inşaat şirketi sahipleri mağdur olmamaları için uzlaşmaya çalışıyor. Kendilerine TOKİ’nin biten projesinden daire vermeyi teklif ettikleri zaman da birkaç daire teklifiyle geri dönüş aldıklarını belirtiyorlar.

Yönetmelikte bu konu hakkında; Tapusuz gecekondu sahiplerinin kentsel dönüşüm yasasındaki birtakım haklardan faydalanabilecekleri geçiyor. Tapusu olmasa da bir başkasının ya da Hazine’nin arazisinde ikamet edenlere, yıkılacak olan ev için enkaz bedeli ödeniyor. Söz konusu hak sahipleri, mümkünse yıkılacak olan gecekondunun bulunduğu yerden konut satın alabiliyorken, mümkün değilse de bu alan dışında yapılacak konutlardan satın alabiliyor. Her projeye göre ilgili kurumlar tarafından belirlenen konutun büyüklüğü ve ödeme koşulları değişkenlik gösterebiliyor. Enkaz için ödenen bedel, ev bedelinden düşürülebiliyor. Hak sahibinin idare ile anlaşamaması takdirinde, enkaz bedelinin %10’u peşin olarak ödeniyor ve ardından tahliye gerçekleştiriliyor.

Fikirtepe’de gerçekleşecek olan bir kentsel dönüşüm projesi ile ilgili firma sahibinin açıklamaları da oldukça dikkat çekici. Firma sahibi karşılaştığı durumları, “Vatandaşla el sıkışmak için masaya oturuyoruz. Benden 1 milyon lira tutarındaki banka borcunu ödememi istiyor. Başka biri 30 metrekarelik arsası için benden avukat parası, ev, araba üstüne bir de 300 bin lira istiyor.” şeklinde anlattı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz