Kentsel Dönüşümde İşyeri Kiracı Hakları Durumu

Özellikle de İstanbul ve İzmir gibi birinci derece deprem bölgesinde yer alan şehirlerimizde kentsel dönüşüm çalışmaları çok daha hızlı bir şekilde yürütülmektedir. Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan bazı sorunlar da bulunmakta olup özellikle de kiracıların durumu ve işyerlerinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Ancak kentsel dönüşümde taşınmaz malikleri kadar kiracılar içinde tanınan haklar bulunmakta olup yine bunlara yapılan yardımlar da bulunmaktadır.

Kentsel Dönüşümde Kiracıların Hakları Nelerdir?

Kentsel dönüşüme giren binada oturan kiracılara bir defaya mahsus olmak üzere taşınma masraflarını karşılamaları adına kentsel dönüşüm kira yardımı yapılmaktadır. Taşınmazdan çıkarılan kiracının konut satın almaya karar vermesi durumunda ise Bakanlık tarafından anlaşmalı olunan bankalar üzerinden daha düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanımına izin verilmektedir.

Kentsel Dönüşümde İşyeri Kiracı Hakları Nelerdir?

Kentsel dönüşümde yakım kararı verilen binada kiracı olan işyeri sahipleri ne yazık ki büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Özellikle de dükkân kiralarken hava parası adı altında toplu para ödeyen kişilerin yaşadıkları mağduriyet artarken dükkana yıkım kararı verilmesinin ardından kiracının yapabileceği hiçbir şey yoktur. Kiracı kendisine tanınan 6 aylık süre zarfında taşınmazı mutlaka tahliye etmekle yükümlüdür. Kiracının bu tahliyeyi ertelemesi ya da uğradığı zarar için tazminat davası açma gibi hakları da bulunmamaktadır. Bu nedenle yeni yapılan kiralamalarda binanın kentsel dönüşüm sürecine girip girmeyeceği hakkında bilgi alınması önerilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz