Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında evlerini boşaltan kişilerin mağdur olmalarını önlemek amacı ile devlet tarafından kira yardımı ödemesi gerçekleştirilmektedir. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı 2017 yılında nasıl alınır, kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu 

Kentsel dönüşüm projesine alınan taşınmazları bulunan kişilere devlet hem kentsel dönüşüm taşınma yardımı hem de kirada kalacakları süre boyunca da (en fazla 18 ay olmak üzere) kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesinde bulunmaktadır. Kentsel dönüşümde kira yardımı almak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini genelde projeyi üstlenen yüklenici firmalar gerçekleştirmektedir.

Kendi başvuruda bulunacak kişilerin ise uygulama alanı sınırları içerisinde yer almaları durumunda başvurularını riskli alan belirlemesinde bulunan ilgili kuruma yapmaları gerekirken uygulama alanı dışında kalan kişiler için ise başvurular alınan riskli yapı belgesi ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2017

Kentsel dönüşüm projelerinde ödenecek olan kira yardımı için 2017 yılında uygulanan kira yardım tutarı şu an için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından maksimum 680 lira olarak uygulanmaktadır. Yine kira yardımı ödemeleri için belirlenen zaman sınırlaması da bulunmakta olup kentsel dönüşüm projesine alınan konut sahiplerine en fazla 18 ay boyunca kira yardımı yapılmasına izin verilmektedir. Ödenecek olan kira yardımı tutarları için ise taşınmazın bulunduğu il ve ilçeye bağlı olarak belirlenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz