Kentsel Dönüşümde Muaf Olunan Harç ve Vergiler

 

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli olarak görülen yapıların veya binaların yıkılması durumunda bazı muafiyet hakları doğabiliyor. Birçok kişi tarafından merak edilen bu konuyu sizler için araştırdık ve haberimizin detaylarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Kentsel dönüşüm projesi adı altında yıkılmaya karşı dayanıksız olarak görülen ve tespit edilen binaların yıkılarak yerine depreme dayanıklı bir bina inşa edilmesi sağlanıyor.

Riskli Yapı Tespiti

 

Vatandaşların riskli yapılarının tespit edilmesi için Bakanlıklara, Belediyelere, Özel İl İdarelerine, Büyükşehir Belediyelerine, Büyükşehir ilçe belediyelerine ya da Bakanlık tarafından yetki verilen kurum veya kuruluşlardan riskli yapıların denetimi istenebilir.

Riskli raporun alınması durumunda kentsel dönüşün süreci başlatılmış oluyor. Bu proje kapsamında riskli yapı sahiplerine bazı muafiyet hakkı doğabiliyor.

 1. a) İlgili kurum veya gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerince yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alman harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaf oluyor.
 2. b) Riskli alanlarda gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişilerince, İlgili kurum adına değil de kendi adlarına uygulamada bulunulması halinde, riskli alanlardaki yapıların mevcut alanları için daha önce belediyelerce alman harç ve ücretlere ilave olarak, sadece kullanım maksadı değişiklikleri ile yapı alanındaki artışlar için hesaplanan harç ve ücret farkları alınıyor.
 3. c) Uygulama alanındaki mevcut yapıların İmar Mevzuatına uygun olup olmadığına bakılmaksızın, (a) ve (b) bentlerinde belirtilen vergi, harç ve ücret muafiyetleri uygulanıyor.

Kentsel Dönüşümde Muaf Olunan 7 Harç ve Vergiler

 • Noter harçları.
  Tapu ve kadastro harçları
  Belediyelerce alınan harçlar
  Damga vergisi.
  Veraset ve intikal vergisi
  Belediye meclisi kararı ile belirlenen ve alınan her türlü ücret
  Banka ve sigorta muameleleri vergisi

Daha Önce Alınan Vergi ve Harçlar İade Edilir mi?

Kentsel dönüşüm projesi altında yıkılan ve yerine yapılan yeni binalardan alınan konutlar için yapılan ödemelerden olan tapu harçları ve müteahhitlerden konut satın alarak ödedikleri tapu harçları geri iade olarak alınabiliyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz